Przejdź do treści

Ogrzewanie sufitowe elektryczne – jak działa i jakie są jego rodzaje?

    ogrzewanie elektryczne sufitowe

    Ogrzewanie tradycyjne powoli wypierane jest przez nowocześniejsze rozwiązania, które nie tylko cechują się większą wydajnością, ale również estetyką i funkcjonalnością. Ciekawym wyborem do domów, ale także do innych wnętrz jest ogrzewanie sufitowe elektryczne. Jakie rodzaje urządzeń stosowane są do wykonania takiej instalacji? Na jakiej zasadzie działa ogrzewanie sufitowe? Zapraszamy do sprawdzenia!

    Spis treści:


    Ogrzewanie sufitowe – co to jest?

    Zdecydowana większość budynków posiada instalacje grzewcze wykorzystujące standardowe grzejniki lub też nowocześniejsze ogrzewanie podłogowe. Interesującą alternatywą dla tych wariantów jest ogrzewanie sufitowe.

    Pod pojęciem ogrzewania sufitowego nazywa się taki system, który wykorzystuje elementy grzewcze umieszczone w suficie. To rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, którego celem jest uzyskanie komfortu cieplnego w budynku.

    Najczęściej źródłem ciepła dla ogrzewania sufitowego jest prąd elektryczny. Zastosowanie takiego źródła powoduje, że montaż instalacji grzewczej w suficie jest bardzo prosty i szybki – bez potrzeby prowadzenia orurowania łączącego elementy grzejne z kotłem, nie ma też konieczności wykonania komina. Dodatkowo zastosowanie nowoczesnych, energooszczędnych rozwiązań powoduje, że koszty związane z eksploatacją takich systemów również nie są wysokie.

    Warto zatem wziąć pod uwagę elektryczne ogrzewanie sufitowe, które sprawdzi się zarówno w nowo budowanych obiektach, jak również w tych już istniejących i poddawanych pracom remontowym.


    Zalety i wady ogrzewania sufitowego elektrycznego

    Ogrzewanie sufitowe elektryczne jest ciekawą propozycją do różnych wnętrz, dlatego też warto przyjrzeć się bliżej jego zaletom oraz wadom.

    Najważniejsze zalety ogrzewania sufitowego:

    • nie ma potrzeby montowania klasycznych grzejników – elementy instalacji sufitowej są wtedy niewidoczne, co przekłada się także na większą estetykę pomieszczeń
    • duża powierzchnia grzewcza – powiązana jest z wielkością pomieszczenia, a przy tym emisja ciepła nie jest blokowana meblami, firanami czy zasłonami, co przekłada się na większą efektywność grzewczą instalacji
    • energooszczędność – stosowane rozwiązania do ogrzewania sufitowego pozwalają na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem wnętrz
    • bezobsługowość – montaż tych systemów nie wymaga obsługi, dlatego też działają one samoczynnie – można sterować nimi także zużyciem sterowników – termoregulatorów, aplikacji
    • zmniejszenie zjawiska konwekcji – unoszenia się w pomieszczeniu drobinek kurzu, dlatego też ogrzewanie sufitowe polecane jest także dla alergików
    • sprawdza się w pomieszczeniach o nietypowych wymiarach – na przykład na poddaszach ze skośnymi sufitami

    Najważniejsze wady ogrzewania sufitowego:

    • może wymagać ustawienia większej temperatury – dotyczy to tradycyjnych systemów grzewczych, w których ogrzewa się powietrze w pomieszczeniu
    • może być niekomfortowe – dotyczy także tradycyjnych systemów

    Wady te można wyeliminować poprzez wybranie systemów ogrzewania sufitowego bazującego na technologii promieniowania podczerwonego, które działa na innej zasadzie niż popularne grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.


    Rodzaje ogrzewania sufitowego elektrycznego

    Ogrzewanie elektryczne sufitowe jest dostępne w wielu wariantach do wyboru, dlatego warto bliżej przyjrzeć się dostępnym wariantom tych instalacji. Na co warto się zdecydować?

    Główny podział instalacji ogrzewania sufitowego dotyczy technologii suchych oraz technologii mokrych:

    • montaż w technologii suchej – elementy grzewcze mocowane są w suficie podwieszanym
    • montaż w technologii mokrej – instalacja jest montowana w tynku lub w stropie, dlatego prowadzi się wtedy prace mokre

    Aktualnie największym zainteresowaniem cieszy się pierwszy wariant, czyli ogrzewanie montowane w technologii suchej. Oznacza to, że jest ono wtedy montowane bez prowadzenia wymagających, czasochłonnych prac mokrych – nadaje się wtedy do każdego budynku, a roboty instalacyjne przebiegają wtedy szybko, sprawnie i czysto.

    Do ogrzewania sufitowego montowanego w technologii suchej zalicza się dwa popularne przyrządy grzewcze – są to panele grzewcze na podczerwień oraz maty i folie grzewcze na podczerwień, które mają podobną technologię pracy. Emitują one promieniowanie podczerwone, które służy do nagrzewania obiektów i osób znajdujących się we wnętrzu.

    Druga opcja, czyli montaż w technologii mokrej jest mniej popularny, ponieważ jego montaż jest bardziej wymagający. Stosuje się wtedy najczęściej ogrzewanie wodne – rury umieszczane w tynkach i stropach, które łączone są kotłem, na przykład na paliwo stałe, gaz, ale również z pompą ciepła.


    Maty i folie grzewcze jako ogrzewanie sufitowe

    Atrakcyjnym wyborem do wnętrz, w których chce się zamontować ogrzewanie sufitowe elektryczne, są folie i maty grzewcze wykorzystujące zjawisko podczerwieni. Co ważne, poza montażem sufitowym mogą być one zastosowane także w innych punktach pomieszczenia – jako ogrzewanie podłogowe, ścienne czy segmentowe – podesty grzewcze.

    Folie i maty grzewcze generują ciepło poprzez wystąpienie zjawiska rezystancji elektrycznej. Powstające promieniowanie podczerwone powoduje, że nagrzewane jest nie powietrze, lecz konkretne obiekty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Dzięki temu zapewnia ono bardzo dobry komfort cieplny, a przy tym jest niedrogie w eksploatacji. Ogrzewanie folią grzewczą pozwala na uzyskanie oszczędności nawet na poziomie około 20%.

    Ze względu na niskie koszty eksploatacji takie systemy grzewcze polecane są również do domów energooszczędnych oraz pasywnych, w których kluczowe jest uzyskanie jak najniższych kosztów związanych z eksploatacją.

    Warto także zaznaczyć, że zastosowanie ogrzewania podczerwonego jest też bezpieczne, a nawet prozdrowotne. Produkowane wówczas aniony oraz dalekie promieniowanie podczerwone powodują zahamowanie rozwoju drobnoustrojów oraz poprawiają jakość powietrza we wnętrzach. Takie ogrzewanie jest przede wszystkim rekomendowane dla alergików, ponieważ nie powoduje ono wzbudzenia kurzu, dlatego też nie nasila objawów alergii.

    Montaż mat i folii grzewczych najczęściej następuje wraz z montażem sufitu kartonowo-gipsowego – takie połączenie pozwala na uzyskanie estetyki oraz efektywności cieplnej tego systemu grzewczego. Nie dochodzi wtedy do wysokich strat w przesyle energii cieplej.

    Ten system ogrzewania nie wymaga także montażu kotła, komina oraz całej instalacji, która charakterystyczna jest dla zwykłych systemów grzewczych. To atrakcyjna alternatywa, biorąc pod uwagę koszty prac montażowych. Montaż może przebiegać również w sposób bezinwazyjny, co powoduje, że system ten jest sprawdzony także w istniejących już budynkach.

    Chcesz wiedzieć ile kosztuje ogrzewanie elektryczne? Zobacz stronę: Folia grzewcza na podczerwień. Dowiesz się z niego nie tylko ile kosztuje ogrzewanie w 2024 roku ale również jaki pakiet najlepiej wybrać aby nie przepłacić.

    Podsumowanie

    Wobec tego elektryczne ogrzewanie sufitowe to ciekawa propozycja do wielu wnętrz – nie tylko do domów, ale również do innych przestrzeni, na przykład użyteczności publicznej, przemysłowych, komercyjnych, noclegowych, biurowych.

    Optymalnym wyborem jest zamontowanie mat i folii grzewczych na podczerwień, które mogą być także ułożone metodą suchą, czyli bez konieczności prowadzenia prac mokrych. Najlepiej współpracują wtedy z płytami kartonowo-gipsowymi, które mogą tworzyć estetyczną zabudowę wnętrza.