Przejdź do treści

Dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego

  dofinansowanie-energia-elektryczna

  Ogrzewanie elektryczne często określane jest jako ogrzewanie przyszłości. Nie tylko jest znacznie wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze i przyjazne dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi. Aby przejść na ogrzewanie elektryczne, nie trzeba ponosić wysokich kosztów. Dzisiaj można otrzymać na nie dodatkowe dofinansowania, dlatego wykonanie instalacji związane jest wtedy z jeszcze niższymi kosztami.

  Spis treści:


  Czym jest ogrzewanie elektryczne?

  Ogrzewaniem elektrycznym nazywa się typ ogrzewania, które wykorzystuje elektryczność do uzyskania efektu cieplnego. Stanowi ono obecnie jedną z popularnych form ogrzewania, która stanowi alternatywę dla innych metod, między innymi dla ogrzewania paliwami stałymi czy gazem.

  Prąd elektryczny jest wydajnym, łatwo dostępnym, a także przyjaznym dla środowiska naturalnego źródłem energii. Co więcej, może być on również źródłem odnawialnym – na szczególną uwagę zasługuje produkcja prądu w domowej elektrowni, czyli za pomocą paneli fotowoltaicznych. Pozyskują one prąd z promieniowania słonecznego.

  Chociaż wiele osób uważa, że ogrzewanie elektryczne jest związane z bardzo wysokimi wydatkami, to jednak warto zaznaczyć, że obecnie metoda ta stale tanieje. Wynika to z faktu, że zaawansowane technologie pomagają w uzyskaniu coraz to lepszej energooszczędności tych metod grzewczych. W rezultacie na ogrzewanie elektryczne przechodzi coraz więcej domów, mieszkań oraz innych budynków.

  W budynku ogrzewanie elektryczne może mieć różne formy, między innymi:

  • piec elektryczny
  • ogrzewacze elektryczne
  • maty i folie grzewcze, także działające na podczerwień

  Wśród powyższych propozycji na szczególna uwagę zasługują maty i folie grzewcze wykorzystujące technikę ogrzewania na podczerwień.

  Ogrzewanie na podczerwień, czyli inaczej ogrzewanie IR polega na emisji promieniowania podczerwonego – to bezpieczny rodzaj promieniowania powodującego nagrzewanie się obiektów oraz osób. Nie podgrzewa wtedy powietrza, co powoduje, że jest tak efektywne. To właśnie ta metoda pozwala na uzyskanie największych oszczędności na ogrzewaniu prądem.


  Zalety i wady elektrycznego ogrzewania

  Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet, lecz ma również kilka wad, dlatego warto zapoznać się z nimi bliżej. Poniżej prezentujemy zalety związane z elektrycznym ogrzewaniem za pomocą najbardziej efektywnej metody, czyli ogrzewania z użyciem folii i mat grzewczych na podczerwień.

  Zalety ogrzewania elektrycznego:

  • efektywne działanie – maty i folie grzewcze pozwalają na prowadzenie efektywnego ogrzewania różnych przestrzeni, czyli szybko i skutecznie dbają o komfort cieplny
  • uniwersalny montaż – można stosować je jako ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne, a nawet ogrzewanie sufitowe, nadaje się do każdego pomieszczenia
  • łatwy i szybki montaż – może być prowadzony również na sucho, dlatego nie jest skomplikowany i dodatkowo można wykonać go bardzo szybko
  • tani montaż – nie ma potrzeby wykonania kotłowni i systemu kominowego, co dodatkowo redukcje koszty montażu
  • niskie koszty eksploatacji – energooszczędne rozwiązania pozwalają na zredukowanie wydatków związanych z ogrzewaniem
  • brak wysokich kosztów zakupu – maty i folie grzewcze można zamówić w przystępnych cenach
  • wieloletnia trwałość – rozwiązanie na kilkadziesiąt lat
  • bezobsługowość – łatwa obsługa za pomocą dedykowanych termoregulatorów, a także z użyciem aplikacji na smartfony

  Wady ogrzewania elektrycznego:

  • wyższe koszty eksploatacji przy starszym budownictwie – w przypadku starszego budownictwa koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego są wyższe niż w nowszych, dobrze izolowanych budynkach
  • uzależnienie od dostępności prądu – wadę tę można zredukować przez montaż paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają samodzielną produkcję prądu

  Sprawdź ile kosztuje ogrzewanie foliami grzewczymi: link do podstrony >>


  Czy istnieje dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego?

  Osoby zainteresowane skorzystaniem z montażu ogrzewania elektrycznego mogą zredukować koszty związane z jego wykonaniem poprzez skorzystanie z dofinansowań.

  Są to dofinansowania oferowane przez lokalne władze samorządowe, dostępne w ramach programów ogólnopolskich, a także innych programów mających na celu promocję nowoczesnych, ekologicznych metod grzewczych.

  Dofinansowanie na ogrzewanie elektryczne może dotyczyć:

  • zakupu pieca elektrycznego
  • zakupu mat i folii grzewczych
  • zakupu instalacji fotowoltaicznej

  W przypadku dofinansowania instalacji fotowoltaicznej – zakupu paneli fotowoltaicznych można również zredukować koszty związane z korzystaniem z prądu jako źródła ciepła. Wówczas jest on wykorzystywany do zasilania urządzeń grzewczych.

  Skorzystanie z dofinansowania do ogrzewania elektrycznego zmniejsza koszty, a dzięki temu pomaga w szybszym uzyskaniu zwrotu z inwestycji.


  Jak można otrzymać dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego?

  Aby skorzystać z dofinansowania do ogrzewania elektrycznego, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów związanych z danym programem. Programy pozwalające na otrzymanie dotacji mają różne wymagania, między innymi dotyczące lokalizacji, stopnia termoizolacji budynku, jego wieku, dlatego też należy bliżej zapoznać się z nimi przed złożeniem swojego wniosku.

  Dofinansowanie jest przyznawane po przekazaniu wniosku oraz właściwych dokumentów wymaganych przez dany program pomocowy. Są to dokumenty potwierdzające prawa do lokalu, potwierdzające terminowość płatności podatków, a także inne wymagane pisma.

  Warto także pamiętać o tym, że dofinansowanie jest udzielane w określonych terminach, dlatego należy pamiętać o dostarczeniu wniosku wraz z wymaganą dokumentacją w wyznaczonym czasie.

  Przyznanie dofinansowania może polegać na ocenie wniosków pod kątem ich zasadności oraz na przyznaniu dotacji tym, które w najwyższym stopniu spełniają konkretne wymagania, ale również program może zakładać przekazanie środków na podstawie czasu ich wpłynięcia, czyli zasady „kto pierwszy, ten lepszy”.

  Warto wskazać, że w wielu przypadkach dofinansowanie wymaga poniesienia wstępnych kosztów z własnej kieszeni, czyli konieczne jest zachowanie rachunków za zakup sprzętu i wykonany montaż. Dopiero w następnej kolejności można otrzymać zwrot poniesionych kosztów.


  Dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego – ile wynosi?

  Dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego – pieca, mat, folii grzewczych czy instalacji fotowoltaicznej może wynieść od 1 tysiąca złotych do nawet ponad 20 tysięcy złotych w zależności do wybranego programu pomocowego.

  Wybrane programy umożliwiają otrzymanie zwrotu 100% poniesionych kosztów, natomiast inne wymagają od uczestnika programu wkładu własnego, na przykład w wysokości 20-50%.

  Podsumowanie

  Dzięki zastosowaniu dofinansowania do ogrzewania elektrycznego możliwe jest otrzymanie wsparcia finansowanego na montaż urządzeń pozwalających na ogrzewanie domu prądem – pieców, mat, folii czy też paneli fotowoltaicznych. Gdy istnieje taka możliwość, warto z nich skorzystać, by obniżyć koszty inwestycji i zyskać na ogrzewaniu prądem jeszcze więcej.