Przejdź do treści

Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele

  ogrzewanie-podlogowe-elektryczne

  Ogrzewanie elektryczne ma wiele zalet – jest łatwe i tanie w montażu, działa bezobsługowo, a także może być oszczędne. Aktualnie najczęściej stosowane są folie grzewcze, które umieszczane są pod panelami podłogowymi. Co warto wiedzieć na temat tej metody grzewczej? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

  Spis treści:


  Czym jest ogrzewanie podłogowe?

  Decyzja o doborze odpowiedniej metody grzewczej ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto poświęcić więcej czasu na dokładne zapoznanie się z dostępnymi obecnie propozycjami i dopasowanie ich do swoich potrzeb.

  Obecnie bardzo popularne jest ogrzewanie podłogowe. Pod tym terminem znajduje się rodzaj ogrzewania, które przeznaczone jest do montażu pod materiałem podłogowym, na przykład panelami podłogowymi. To bardzo dobra alternatywa dla popularnych grzejników, dlatego dzisiaj ogrzewanie podłogowe spotykane jest tak często w domach, a także w mieszkaniach oraz w innych obiektach.

  Ogrzewanie podłogowe może być prowadzone za pomocą różnych metod, między innymi we współpracy z kotłem centralnego ogrzewania oraz jako ogrzewanie elektryczne.

  Rodzaje ogrzewania podłogowego:

  • wodne ogrzewanie podłogowe realizowane jest z użyciem prowadzonego pod powierzchnią podłogi systemu rur, przez które przepływa podgrzana woda w kotle centralnego ogrzewania, na przykład zasilanym na paliwo stałe czy gaz
  • elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na zastosowaniu specjalnych mat grzewczych i folii grzewczych, które ogrzewane są prądem elektrycznym, nie ma wtedy potrzeby tworzenia kotłowni, budowy komina

  W naszym poradniku chcemy skoncentrować się na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym, które pozwala na wykonanie instalacji w niemalże każdym budynku – także w tym już istniejącym. Najprostszym sposobem zastosowania tego typu ogrzewania jest ułożenie go pod panelami podłogowymi – wówczas można ograniczyć prace związane z montażem i cieszyć się z ciepłego wnętrza w krótkim czasie.


  Dlaczego warto wybrać elektryczne ogrzewanie podłogowe?

  Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, dlatego teraz jest wybierane bardzo chętnie. Warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wykonania instalacji grzewczej w domu lub w innym budynku.

  Obecnie największym zainteresowaniem cieszy się ogrzewanie podłogowe na podczerwień, które bazuje na wykorzystaniu energii promieniowania podczerwonego, czyli IR. W przypadku tego typu ogrzewania nie dochodzi do podgrzewania powietrza, ale obiektów, a także osób. Wobec tego wtedy, gdy stosowanie ono zastosowane jako ogrzewanie podłogowe, wówczas powoduje podgrzanie podłogi, która następnie oddaje ciepło do wnętrza.

  Taka metoda ogrzewania ma wiele zalet, dlatego obecnie decyduje się na nią wielu inwestorów. Dlaczego cieszy się ona tak dużym powodzeniem?

  Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:

  • wysoka skuteczność grzewcza – pozwala na szybkie podgrzanie wnętrza i daje wysoki komfort cieplny dla stóp bez konieczności montażu zwykłych grzejników
  • ma szerokie zastosowanie – można zamontować je w różnych pomieszczeniach, między innymi w salonie, sypialni, kuchni, łazience czy na korytarzu, a także w innych budynkach poza tymi mieszkalnymi
  • poprawa jakości powietrza – nie dochodzi wtedy do wzbijania się w powietrze kurzu, dlatego jest ono przyjazne dla alergików
  • łatwy montaż – nie ma potrzeby montażu kotła, który używany jest w standardowych instalacjach wodnych, wykonania systemu kominowego, montaż może odbywać się bezinwazyjnie
  • niskie koszty montażu – nie ma potrzeby prowadzenia złożonych prac montażowych, a nawet można wykonać je samodzielnie – najprostszy montaż prowadzony jest pod panelami podłogowymi
  • tanie ogrzewanie – brak wysokich kosztów montażowych oraz energooszczędność systemów grzewczych na podczerwień powodują, że jest to przystępne cenowo rozwiązanie
  • łatwe sterowanie – systemy ogrzewania elektrycznego są bezobsługowe, dlatego nie wymagają żadnych prac, sterowanie odbywa się za pomocą termoregulatorów, a także z użyciem dedykowanych aplikacji

  Te wszystkie zalety powodują, że elektryczne ogrzewanie na podczerwień jest popularne także jako ogrzewanie podłogowe. Za jego pomocą można uzyskać bardzo dobre rezultaty bez ponoszenia wysokich kosztów.

  Wszystko na temat zużycia prądu i kosztów miesięcznych ogrzewania elektrycznego znajdziesz w specjalnie przygotowanym artykule:
  „Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszty miesięczne – zużycie prądu”

  Metody elektrycznego ogrzewania podłogowego

  ogrzewanie podłogowe pod panelami

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest prowadzone na bazie mat grzewczych oraz folii grzewczych. Są to cienkie materiały wykonane na bazie tworzyw sztucznych, które uzupełnione są o przewody grzejne. Wyposażone są także w taśmy miedziane do przewodzenia prądu oraz w podłączenia do instalacji.

  Montaż mat i folii grzewczych polega na podłączeniu ich do instalacji elektrycznej w budynku – po podłączeniu są one od razu gotowe do eksploatacji. To duży atut takiej metody w porównaniu ze standardowym ogrzewaniem wodnym.

  Warto przy tym zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe polegające na zastosowaniu mat i folii na podczerwień może być wykonane nie tylko w budynkach nowych, gdzie instaluje się pierwszy system grzewczy, jak również w budynkach już istniejących, gdzie poszukuje się alternatywy dla dotychczasowego systemu grzewczego.

  Dużym wsparciem dla instalacji grzewczej z użyciem folii i mat na podczerwień jest także instalacja fotowoltaiczna. To instalacja, która ma na celu produkowanie prądu z energii promieniowania słonecznego poprzez specjalne panele fotowoltaiczne. Montaż takiego systemu w budynku, który ogrzewaniu jest elektrycznie, pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności, a także daje większą niezależność.

  Chcesz dowiedzieć się więcej na temat folii grzewczej? Jaki jest koszt zakupu lub montażu? Czy można wykonać montaż samodzielnie? Jaki jest czas realizacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na naszej podstronie w całości poświęconej folii grzewczej. Link do podstrony >>

  Montaż ogrzewania podłogowego elektrycznego pod panelami

  Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego nie jest skomplikowane. Folie dostępne w sprzedaży to gotowe elementy, które wystarczy ułożyć pod panelami, a następnie podłączyć do instalacji. Dzięki temu prace montażowe są ograniczone do niezbędnego minimum.

  Montaż pod panelami jest najprostszym rozwiązaniem – w tym przypadku folie układa się pod panelami podłogowymi, dlatego też pozwalają one na bezpośrednie ich ogrzewanie, a następnie oddawanie ciepła do pomieszczenia.

  Warto pamiętać o tym, że elektryczne ogrzewanie podłogowe tego typu powinno być wykonane przy pomocy elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia SEP do prowadzenia prac z instalacją elektryczną.

  ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele montaż

  Dokładne informacje dotyczące montażu instalacji oraz folii można znaleźć na stronach internetowych producentów, na opakowaniach produktów. Także można zlecić montaż zewnętrznej firmie, która zadba wtedy o to, aby prace były wykonane poprawnie.

  Podsumowanie

  Ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele to bardzo dobra propozycja przeznaczona dla każdej osoby, która chciałaby cieszyć się wygodnym, wydajnym, a także łatwym w obsłudze ogrzewaniem domowym.

  Najlepszy wybór to wtedy instalacje bazujące na promieniowaniu podczerwonym, które pozwala na uzyskanie najlepszych efektów – dzięki niemu ciepło w pomieszczeniach nie jest związane z bardzo wysokimi wydatkami montażowymi i eksploatacyjnymi.