Przejdź do treści

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – koszty miesięczne – zużycie prądu

    ogrzewanie-podlogowe-elektryczne-koszty-miesieczne

    Za pomocą ogrzewania elektrycznego można łatwo i szybko uzyskać komfortowe ciepło w całym domu. Często jednak można spotkać się ze zdaniem, że tego typu ogrzewanie generuje bardzo wysokie koszty. Jak jest naprawdę?

    Spis treści:


    Ogrzewanie podłogowe elektryczne – podstawowe informacje

    Dom można ogrzewać z wykorzystaniem różnych metod grzewczych. Do dyspozycji są między innymi kotły na paliwo stałe, kotły gazowe, pompy ciepła. Również można zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, które dzisiaj cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

    Elektryczne ogrzewanie jest wartą uwagi inwestycją, zwłaszcza w nowych budynkach, lecz także może sprawdzić się ono w tych już istniejących. Dlaczego? Przede wszystkim jest bardzo proste i tanie w montażu, zapewnia wysoki komfort cieplny, a także jest bezobsługowe. Dodatkowo jest ono również niedrogie, jednak na ostateczne koszty eksploatacji takiej instalacji składa się szereg elementów.

    W domu ogrzewanie elektryczne może być zrealizowane za pomocą różnych urządzeń. Poza grzejnikami elektrycznymi do dyspozycji są nowocześniejsze rozwiązania, w tym maty oraz folie grzewcze i panele grzewcze, które bazują na energii promieniowania podczerwonego.

    Wybór właściwego systemu grzewczego ma zatem kluczowe znaczenie dla kosztów inwestycji oraz eksploatacji. Wśród najlepszych propozycji znajduje się ogrzewanie podczerwienią, na którym chcemy się tutaj skupić. Ogrzewanie to bazuje na elementach grzewczych emitujących promieniowanie podczerwone. Oznacza to, że działa ono inaczej niż standardowe systemy grzewcze. Promieniowanie to powoduje ogrzewanie obiektów oraz osób w pomieszczeniach – nie powietrza.

    Takie ogrzewanie ma wszechstronne opcje montażu – najczęściej umieszczane jest w podłogach, lecz również może posłużyć do wykonania ogrzewania sufitowego albo ściennego. Niewielka grubość powoduje, że montaż może odbywać się wtedy bez przeszkód niemalże w każdym miejscu.

    Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest ogrzewanie podłogowe – wtedy stosowane są odpowiednie maty i folie grzewcze, które montowane są pod powierzchnią paneli podłogowych, płytek ceramicznych czy też wykładziny PCV. Nie ma wtedy potrzeby prowadzenia prac mokrych jak ma to miejsce w przypadku standardowych systemów ogrzewania wodnego.


    Zalety ogrzewania domu prądem

    Ogrzewanie domu z użyciem prądu, a dokładnie systemów bazujących na matach i foliach na podczerwień związane jest z wieloma zaletami. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tym propozycjom, ponieważ stanowią one obecnie atrakcyjną alternatywę dla pozostałych metod ogrzewania.

    Wśród najważniejszych zalet ogrzewania domu prądem warto wskazać na poniższe:

    • Wygoda – systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego są praktycznie bezobsługowe, co powoduje, że korzystanie z nich nie wymaga systematycznego donoszenia paliwa, usuwania popiołu. Mogą one również współpracować z nowoczesnymi termoregulatorami dla łatwiejszej obsługi – tworzenia harmonogramów pracy.
    • Ekologia – zastosowanie systemów elektrycznych zmniejsza zanieczyszczenie środowiska, w tym także powietrza poprzez zredukowanie ilości smogu.
    • Wszechstronność – ogrzewanie elektryczne może zostać wykorzystane do montażu w praktycznie każdym pomieszczeniu, między innymi w salonie, sypialni, kuchni, łazience czy na korytarzu.
    • Niskie koszty – wbrew pozorom, za ogrzewanie elektryczne wcale nie trzeba dużo płacić. Obecnie, gdy w użyciu znajdują się energooszczędne urządzenia grzewcze, koszty mogą być naprawdę bardzo atrakcyjne.

    Warto zatem bliżej przyjrzeć się kosztom związanym z montażem oraz z eksploatacją systemów ogrzewania podłogowego elektrycznego.


    Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe elektryczne w 2024r?

    Koszty ogrzewania elektrycznego dzieli się na dwie kategorie, czyli na koszty montażu oraz na koszty eksploatacji. W obu tych kategoriach ta metoda grzewcza może zaoferować bardzo dobre wyniki, które powinny zainteresować każdego oszczędnego inwestora.

    Koszty montażu folii grzewczej w 2024r

    Montaż systemu grzewczego bazującego na matach i foliach grzewczych wykorzystujących podczerwień jest naprawdę niedrogi. W przypadku domu o średniej wielkości najczęściej trzeba liczyć się wtedy za cały system folii oraz mat z montażem dla domu 100m2 to wydatek rzędu 16500 złotych brutto.

    Więcej na temat: czy ogrzewanie folią jest oszczędne, ile trwa montaż i jakie są aktualne stawki: „Folia grzewcza – cała Polska”

    Taki wydatek jest uznawany za niski, ponieważ wykonanie instalacji typu jest nawet kilkukrotnie tańsze niż standardowej instalacji centralnego ogrzewania – węglem, gazem ciemnym czy też z pompą ciepła.

    Niskie koszty montażowe instalacji ogrzewania podłogowego elektrycznego wynikają przede wszystkim z braku konieczności wykonania kotłowni, komina oraz z montażu orurowania. Wystarczy tylko montaż mat w wybranych miejscach – montaż ten może odbywać się także na sucho, co dodatkowo redukuje jego koszty.

    Koszty eksploatacji folii grzewczej dla domu 100m2

    Również eksploatacja elektrycznych systemów grzewczych nie jest wysoka. Ceny zależna są w tym przypadku od obowiązujących cen prądu, powierzchni do ogrzania, a także od klasy energetycznej budynku. Im niższa przestrzeń oraz im wyższa klasa energetyczna budynku, tym koszty ogrzewania prądem będą malały.

    Przykładowo, w przypadku domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych w klasie energetycznej określanej jako B średnie zużycie prądu to ok. 4500kWh. Przyjmując aktualną stawkę na 2024r za prąd: 1kWh = 0,94 zł (dla odbiorców indywidualnych). Koszt ogrzewania folią grzewczą wynosi więc ok. 4200zł rocznie. Zastosowanie sytemu ogrzewania podłogowego oraz programowalnego termostatu obniża zużycie energii o średnio 30%. Mamy wtedy 3000kWh co daje nam koszt ok 2800zł rocznie. Gdy izolacja jest słabsza, koszty mogą wynieść nawet przeszło 6 tysięcy złotych na rok, natomiast wtedy, gdy budynek będzie pasywny, może wynosić poniżej 1 tysiąca złotych rocznie.

    Aby uzyskać niższe koszty eksploatacji, warto rozważyć również zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, która służy do produkcji prądu z energii promieniowania słonecznego.


    Zużycie prądu i koszty miesięczne ogrzewania elektrycznego w 2024r

    Zużycie prądu oraz miesięczne koszty użytkowania ogrzewania elektrycznego będą zależne od konkretnego zapotrzebowania użytkowników związanego również z aktualną aurą, czasem trwania sezonu grzewczego, indywidualnymi preferencjami.

    W przypadku ogrzewania elektrycznego podłogowego budynku o metrażu 100 metrów kwadratowych zużycie prądu na miesiąc będzie wahało się od 84 kWh przy budynku pasywnym aż do ponad 1000 kWh przy budynku bez ocieplenia. Średnio dla klasy budynku B jest to około 325-400 kWh na miesiąc. Jeśli w domu jest ogrzewanie podłogowe programowalne termostatem, wtedy koszty maleją o średnio 30%. Mamy wtedy zużycie 227-280 kWh na miesiąc.

    Miesięczny koszt będzie zatem wynosił zwykle od około 80 złotych dla budynków pasywnych do ponad 800 złotych dla budynków nieocieplonych. Średnio jest to wydatek rzędu 300-400 złotych na miesiąc. Oczywiście zakładając aktualną stawkę na 2024r za prąd: 1kWh = 0,94 zł (dla odbiorców indywidualnych). Jeśli w domu jest system ogrzewania podłogowego oraz programowalnego termostatu, wtedy koszty maleją o średnio 30%. Mamy wtedy ok 250zł na miesiąc.

    W celu wyliczenia dokładnych kosztów związanych z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym najlepiej zwrócić się do firmy wykonującej usługi sprzedaży i montażu takich instalacji. Może ona wtedy wykonać indywidualną kalkulację.

    Podsumowanie

    Ogrzewanie podłogowe elektryczne bazujące na nowoczesnych rozwiązaniach z wykorzystaniem podczerwieni jest w stanie zapewnić najniższe koszty montażu, a także eksploatacji. Zapewnia przy tym bardzo wysoki komfort użytkowania.

    Stanowi ono zatem atrakcyjną alternatywę dla innego rodzaju systemów grzewczych – na paliwa stałe, gaz. Montaż ogrzewania podłogowego z użyciem mat i folii grzejnych będzie zatem dobrym wyborem w wielu budynkach.