Przejdź do treści

Folia Grzewcza

Nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie Twojego domu

Folia grzewcza (czasem nazywana folia grzejna) – tani i szybki w montażu system ogrzewania dla każdego pomieszczenia.

Firma LumenProf jest dystrybutorem wiodącego producenta systemu ogrzewania opartego na folii grzewczej wykorzystującej technologię promieniowania podczerwieni. To nowoczesna, niezawodna i bezpieczna metoda grzewcza, która przeznaczona jest do domów, mieszkań, a także do wielu innych obiektów. Zapewnia przyjemne ciepło w bardzo przystępnych cenach. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania!

Dzięki połączeniu jakości z wykorzystaniem najnowszej technologii każdy produkt oferowany przez naszą firmę spełnia niezwykle wyśrubowane normy i parametry niezbędne do zapewnienia ekonomicznego i bezpiecznego użytkowania. Naszym klientom zapewniamy kompleksową obsługę w doborze i realizacji elektrycznych systemów grzewczych bazujących na promieniowaniu podczerwonym.

folia grzewcza lumenprof przekrój

Co to jest folia grzewcza?

Folia grzewcza jest elektrycznym systemem ogrzewania niskotemperaturowego (ESON) przeznaczonym dla budynków i pomieszczeń mieszkalnych, użytku publicznego czy przemysłowych. Działają na zasadzie emisji promieniowania podczerwonego. Za pomocą promieniowania podczerwonego dochodzi do ogrzania obiektów oraz osób – nie podgrzewa się wtedy powietrza jak ma to miejsce w przypadku standardowych grzejników. Następnie nagrzane obiekty i osoby oddają ciepło do przestrzeni. Więcej informacji na wikipedia.

Jej wyjątkowa struktura pozwala na pracę w niemalże wszystkich warunkach, dzięki czemu jest ona rozwiązaniem wielu trudności związanych z doborem odpowiedniego systemu grzewczego.

Folie oferowane są w rolkach o różnych szerokościach – można łatwo dopasować je do każdego miejsca, a ich montaż przebiega zawsze szybko i sprawnie, ponieważ nie wymaga prac mokrych.

folia grzewcza budowa lumenprof

Budowa folii grzewczej

Na odpornej na ciepło folii PET nałożone są paski pasty grafitowej, srebra i miedzi. Grafit służy jako materiał przewodzący ciepło. Do zasilania grafitu wykorzystane są paski miedziane umieszczone po każdej stronie folii. Wykończenie wierzchnie stanowi folia Laminex.

Folie grzewcze na podczerwień są bardzo cienkie, dzięki czemu mogą być zamontowane w niemalże każdym miejscu, na przykład pod panelami podłogowymi lub za lustrem łazienkowym. Nie powodują podwyższenia posadzki przy montażu podłogowym jak w przypadku instalacji wodnych.

Sterowanie takim ogrzewaniem odbywa się za pomocą termoregulatora. Jest to sterownik montowany na ścianie. Można nim zarządzać zdalnie lub poprzez aplikację.

folia grzewcza zasada działania lumenprof

Zasada działania

Ciepło w folii grzewczej jest generowane za pomocą zjawiska rezystancji elektrycznej. Gdy węgiel produkuje ciepło, emitowana jest podczerwień długą (od 3000 nm do 1 mm). Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza bezpośrednio jak w przypadku standardowego ogrzewania – powoduje ono ogrzanie obiektów i osób, które następnie oddają ciepło do przestrzeni. Właśnie dlatego ogrzewanie wykorzystujące promieniowanie podczerwone można porównać do działania promieni słonecznych.

Takie cechy sprawiają, że nasza folia grzewcza służy jako idealne źródło ogrzewania wielu przestrzeni, w których ważny jest komfort cieplny.

Ponadto promieniowanie długiej podczerwieni i emitowane aniony eliminują zjawisko konwekcji, czyli cyrkulacji powietrza i kurzu, więc jest to zdrowe ogrzewanie dla alergików. Dodatkowo niwelują liczebność drobnoustrojów, zapewniając zdrowe środowisko, a ponadto zwiększają metabolizm człowieka, co wpływa na komfort życia.

folia grzewcza zastosowanie lumenprof

Zastosowanie foli grzewczej

 • Ogrzewanie PODŁOGOWE
 • Ogrzewanie ŚCIENNE
 • Ogrzewanie SUFITOWE
 • Ogrzewanie SEGMENTOWE (podesty grzewcze)

Przykłady zastosowań: domy, mieszkania, biura, hale produkcyjne, hale sportowe, kościoły, hotele, kontenery, kioski, kampery, łodzie.

Dodatkowe zastosowanie poza budownictwem: ogrzewanie luster łazienkowych (antypara), podesty grzewcze, terraria, ciepłe stoły i szuflady.

Ogrzewanie podłogowe z użyciem folii pozwala na idealny rozkład temperatury – wyższa temperatura przy stopach, niższa przy głowie. Dzięki temu w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym możemy obniżyć temperaturę o 2°C w porównaniu do pomieszczeń z tradycyjnymi grzejnikami bez odczuwania tej zmiany – to duże oszczędności!

Folia grzewcza umożliwia obniżenie średniej temperaturę powietrza bez jednoczesnego zmniejszenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach. To nowoczesne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii potrzebnej na zapewnienie komfortu ciepłego w budynku.

Ponadto folia grzewcza zastosowana jako elektryczne ogrzewanie podłogowe znacząco zwiększa komfort cieplny mieszkania, domu czy biura, dodatkowo połączenie jej z inteligentnym sterowaniem umożliwia regulację każdej strefy grzewczej osobno. Sam system ogrzewania kontrolować można za pomocą Wi-Fi przez telefon lub komputer.

sterownik wifi do foli grzewczej Lumenprof

Korzyści z używania folii grzewczej

 • Oszczędność miejsca – brak konieczności montażu standardowych grzejników.
 • Swoboda aranżacji wnętrz – brak grzejników na ścianach czy podłodze to większa swoboda aranżacji wnętrz, dodatkowo ściany pozostaną czyste przez wiele lat.
 • Szybki i łatwy montaż – w przypadku domu o metrażu 100 m² montaż trwa jedynie 1-2 dni. Do montażu nie trzeba prowadzić prac mokrych.
 • Nagrzewanie podłogi liczone w minutach, a nie w godzinach – dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu termoregulacji pomieszczeń (zdalne programowanie temperatury).
 • brak konieczności budowy kotłowni, komina
 • bardzo dobre rozwiązanie dla alergików
 • bezobsługowość oraz łatwe sterowanie termoregulatoram

Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą?

Oszczędność folii grzewczych widoczna jest na kilku płaszczyznach, dlatego też warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Koszt folii grzewczej w 2024

Za kupno folii grzewczej zapłaci się obecnie naprawdę niewiele. Cena w 2024r wacha się od 105zł do 165zł brutto/m2. Przygotowaliśmy dla Państwa 3 pakiety cenowe, tak aby każdy znalazł coś dla siebie:

 • Pakiet Starter ok. 105zł brutto/m2 (samodzielny montaż)
 • Pakiet Komfort ok. 130zł brutto/m2 (samodzielny montaż + audyt dopuszczający do użytkowania)
 • Pakiet DeLuX ok. 165zł brutto/m2 (my przeprowadzamy montaż + audyt po montażu)

Montaż folii grzewczej LumenProf – Pakiet DeLuX

Wykonanie tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania jest naprawdę bardzo dużym wydatkiem. Trzeba nie tylko przygotować kotłownię i zamontować w niej kocioł, ale także zakupić grzejniki lub wykonać instalację ogrzewania podłogowego, wymurować komin, połączyć ze sobą wszystkie elementy. To powoduje, że wykonanie centralnego ogrzewania często przekracza 30 tysięcy złotych.

Folia grzewcza nie zajmuje dodatkowego miejsca. Nie jest potrzebny komin, czy kocioł. Nie wymaga również grzejników, dzięki czemu pokoje stają się bardziej ustawne. Dodatkowo przy centralnym ogrzewaniu zawsze istnieje ryzyko ze instalacja się roszczeni i woda zaleje część domu. Folia jest bezpieczna, nawet gdy cześć foli zostanie uszkodzona mechanicznie, reszta foli działa dalej.

Montaż foli grzewczej na podczerwień jest naprawdę bardzo tani. W 2024 jest to koszt ok. 165zł brutto/m2 (szczegółowa wycena po wykonaniu projektu instalacji), więc cały system folii oraz mat z montażem dla domu 100m2 to wydatek rzędu 16500 złotych brutto. Czas montażu całej instalacji zajmuje najczęściej 1-2 dni robocze. Przyjeżdżamy w wyznaczonym dniu, montujemy instalacje, sprawdzamy działanie i dajemy gwarancje. Dzięki temu spokojnie możesz wpasować montaż folii pomiędzy inne etapy budowy domu. Bez dodatkowych komplikacji i stresu.

Montaż LumenProf

Pakiet DeLuX

Klient przesyła rzut pomieszczeń, my przygotowujemy dokładną wycenę oraz ustalamy termin montażu.
Po zakończeniu montażu (1-2dni) wykonujemy audyt dopuszczający do użytkowania.
25 letnia gwarancja na system grzewczy.

Montaż cała Polska

Audyt po montażu

Gwarancja na materiał

Gwarancja na montaż

Możliwość sterowania systemem przez aplikacje

Całkowity koszt: ok. 165zł brutto/m2 (szczegółowa wycena po wykonaniu projektu instalacji)

Samodzielny folii grzewczej montaż – Pakiet Starter lub Komfort

folia grzewcza rozkładanie

Montaż folii grzewczej jest znacznie prostszy od instalacji CO. Wszystkie prace można wykonać samodzielnie. Koszt materiałów i narzędzi niezbędnych do samodzielnego montażu to ok. 105zł brutto/m2 w pakiecie Starter, (czyli dla domu 100m2 całkowity koszt będzie wynosił ok. 10500zł brutto) lub ok. 130zł brutto/m2 w pakiecie Komfort, (czyli dla domu 100m2 całkowity koszt będzie wynosił ok. 13000zł brutto). Dokładna wycena po wykonaniu projektu instalacji.

Nasz firma oferuje klientom gotowe zestawy oraz przejrzystą instrukcję montażu. Oferujemy dwa ciekawe rozwiązania:

Samodzielny montaż

Pakiet Starter

Klient przesyła rzut pomieszczeń, my przygotowujemy indywidualny zestaw i wysyłamy kurierem.
2 letnia gwarancja na materiał.

Gotowy zestaw

Narzędzia do montażu

Instrukcja

Gwarancja na materiał

Możliwość sterowania systemem przez aplikacje

Całkowity koszt: ok. 105zł brutto/m2 (szczegółowa wycena po wykonaniu projektu instalacji)

Samodzielny montaż + Audyt

Pakiet Komfort

Klient przesyła rzut pomieszczeń, my przygotowujemy indywidualny zestaw i wysyłamy kurierem.
Po zakończeniu montażu wykonujemy audyt dopuszczający do użytkowania.
15 letnia gwarancja na system grzewczy.

Gotowy zestaw

Narzędzia do montażu

Instrukcja

Audyt po montażu

Gwarancja na materiał

Gwarancja na montaż

Możliwość sterowania systemem przez aplikacje

Całkowity koszt: ok. 130zł brutto/m2 (szczegółowa wycena po wykonaniu projektu instalacji)

Montaż polega na ułożeniu foli w wybranym miejscu, na przykład pod panelami podłogowymi, na ścianach, czy też na sufitach krytych płytami kartonowo-gipsowymi. Wymaga pewnej dlatego, poniżej kilka podstawowych kroków o których warto pamiętać:

 • Przygotowanie powierzchni – powierzchnia, na której zostanie zamontowana folia grzewcza, musi być czysta, sucha i pozbawiona jakichkolwiek uszkodzeń. Należy również upewnić się, że podłoże jest odpowiednio wypoziomowane.
 • Rozłożenie folii grzewczej – należy ułożyć folię grzewczą na podłodze zgodnie z instrukcją. Np. jeśli będzie to podłoga to na około 80% powierzchni. Przed montażem należy upewnić się, że folia jest odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przycięcie folii do odpowiedniej długości również jest bardzo ważne.
 • Przyłączenie termostatu – jeśli folia grzewcza jest wyposażona w termostat, należy go podłączyć zgodnie z instrukcją producenta. Umieścić puszkę elektryczną z panelem sterowania w ścianie. Otwór najlepiej zrobić na wysokości włączników światła
 • Połączenie kabli – należy sprawdzić czy wszystkie miejsca łączeń są prawidłowo zaizolowane.
 • Testowanie – po zakończeniu montażu należy sprawdzić działanie systemu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: Jak samodzielnie położyć folię grzewczą na podczerwień. Dowiesz się z niej jakich materiałów i narzędzi potrzebujesz oraz zapoznasz się z 13 punktami prawidłowego montażu folii grzewczej.

Zamów folię w naszym sklepie. Możesz kupić: folie na metry lub folie w rolkach.

Przykładowe produkty:


Koszt użytkowania folii grzewczej w 2024 – konkretny przykład

W końcu folie grzewcze na podczerwień są też oszczędne w eksploatacji. Wynika to z samej techniki ogrzewania na podczerwień, która bazuje na wydajnej emisji energii promieniowania podczerwonego, które następnie zamieniane jest w energię grzewczą. Starty są wtedy minimalne, a pobór energii także jest bardzo niski.

Całkowite koszty ogrzewania zależne są przy tym od wielu czynników, między innymi są to:

 • Klasy energetycznej budynku. A (bardzo dobra – niskoenergetyczna), B (dobra – energooszczędna), C (średnia – średnio energooszczędna). Im wyższa klasa, tym mniej ciepła ucieka z dom. Pamiętaj, że zużycie energii elektrycznej zależy w bardzo dużym stopniu od izolacji budynku. 
 • metraż budynku
 • cena energii elektrycznej
 • czas trwania sezonu grzewczego

Ceny związane z rocznym korzystaniem z ogrzewania foliami grzewczymi mogą wynieść nawet poniżej 1 tysiąca złotych w przypadku budynków pasywnych (dla zużycia ok. 2000kWh). Dla domów o standardowych parametrach izolacji to koszt od około 2,5 do 3 tysięcy złotych. Najwięcej będzie kosztowało ogrzewanie budynków nieocieplonych, w których taka metoda grzewcza jest najmniej opłacalna.

Konkretny przykład odpowiadający na pytanie: Ile kosztuje ogrzewanie domu folią grzewczą w 2024?

Średnie zużycie prądu dla domu 100m2, klasa energetyczna B to ok. 4500kWh. Przyjmując aktualną stawkę na 2024r za prąd: 1kWh = 0,94 zł (dla odbiorców indywidualnych). Koszt ogrzewania folią grzewczą wynosi więc ok. 4200zł rocznie. Zastosowanie sytemu ogrzewania podłogowego oraz programowalnego termostatu obniża zużycie energii o średnio 30%. Mamy wtedy 3000kWh co daje nam koszt ok 2800zł rocznie.

Aby zmniejszyć koszty eksploatacji, warto także pomyśleć o montażu instalacji fotowoltaicznej, która może dostarczać prąd potrzebny do ogrzewania.

Formularz – wycena online


Nasza firma LumenProf z Lublina specjalizuje się w ogrzewaniu elektrycznym wykorzystującym folie grzewcze. Zachęcamy do skontaktowania się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące naszej oferty. Będziemy mogli bliżej zaprezentować dostępne u nas rozwiązania, wykonać indywidualne kalkulacje i dopasować najlepszą metodę grzewczą spełniającą Twoje wymagania.

Sprawdź cenę Foli Grzewczej dla Twojego domu
Po wysłaniu zapytania niezwłocznie prześlemy Ci wycenę.

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Telefon (wymagane)

  Adres email

  Województwo (wymagane)

  Powierzchnia domu (wymagane)

  Rzut pomieszczenia (format pliku: gif|png|jpg|jpeg)

  Preferowane godziny kontaktu (wymagane)

  * Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych przez LumenProf z siedzibą w Radawiec Mały w celach związanych z realizacją zgłoszenia, udzielaniem odpowiedzi na zgłoszenie, przygotowaniem i przesłaniem oferty handlowej. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale niezbędne do przesłania i realizacji zgłoszenia. Zostałem poinformowany o przysługujących mi prawach dostępu do danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest LumenProf w Radawiec Mały.

  * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od LumeProf informacji handlowych drogą elektroniczną, na podany przeze mnie adres poczty elektronicznej lub numer telefonu. Wyrażenie zgody jest niezbędne do otrzymania informacji zwrotnej.


  Przykładowa realizacja: film + zdjęcia

  Folie grzewcze oraz maty grzewcze położone w domku jednorodzinnym o powierzchni 100m². Dom jest w stanie surowym.

  Galeria zdjęć z przykładowej realizacji

  Film z przykładowej realizacji

  Zapraszamy do obejrzenia naszych pozostałych realizacji. Portfolio obejmuje: domki jednorodzinne, domki piętrowe, kamienice i kościoły.

  Specyfikacja Folii Grzewczej na podczerwień

  Model Szer. Grubość m.b Moc m2 Moc w rolce Długość rolki Waga Max temp. Napięcie
  TF-3025T 25cm 0.338mm 55W 220W 150m 19kg 55°C AC230V
  TF-305T 50cm 0.338mm 110W 220W 150m 39kg 55°C AC230V
  TF-310T 100cm 0.338mm 220W 220W 100m 49kg 55°C AC230V
  TF-3025TL 25cm 0.338mm 35W 140W 150m 19kg 42°C AC230V
  TF-305TL 50cm 0.338mm 70W 140W 150m 39kg 42°C AC230V
  TF-310TL 100cm 0.338mm 140W 140W 100m 49kg 42°C AC230V
  TF-3025TT 25cm 0.338mm 20W 80W 150m 19kg 32°C AC230V
  TF-305TT 50cm 0.338mm 40W 80W 150m 39kg 32°C AC230V
  TF-310TT 100cm 0.338mm 80W 80W 100m 49kg 32°C AC230V
  TF-3025TH 25cm 0.338mm 15W 60W 150m 29kg 29°C AC230V
  TF-305TH 50cm 0.338mm 30W 60W 150m 39kg 29°C AC230V
  TF-310TH 100cm 0.338mm 60W 60W 100m 49kg 29°C AC230V

  Czy folia grzewcza jest ekologiczna i jaki ma wpływ na zdrowie?

  Folia grzewcza jest zdrową metodą ogrzewania. Emituje aniony i długie promieniowanie podczerwone, co sprzyja eliminacji drobnoustrojów, w tym bakterii, pleśni i grzybów, a także redukuje brzydkie zapachy.

  Ogrzewanie elektryczne bazujące na folii nie generuje intensywnego ruchu powietrza unoszącego kurz, co ma miejsce w przypadku konwekcyjnych systemów grzewczych (kaloryfery). Folie to ogrzewanie powierzchniowe niskotemperaturowe – temperatura powierzchni grzewczych nie jest wyższa niż temperatura człowieka i jest zbliżona do temperatury powietrza. Dostarcza ciepło na całej powierzchni, bardzo powoli unosząc je do góry. Nie wysusza dróg oddechowych i spojówek oczu, dzięki temu stanowi idealny wybór dla astmatyków i alergików.

  Najczęściej zadawane pytanie

  Jak sprawdzić czy folia grzewcza działa?

  Po zamontowaniu maty grzewczej i/lub folii grzewczej należy wykonać pomiar rezystancji potwierdzający, że element grzewczy działa poprawnie i nie ma żadnych uszkodzeń.

  Rezystancję przewodu grzejnego mierzy się pomiędzy ekranem a żyłami przewodu zasilającego oraz pomiędzy żyłami. Rezystancja między przewodami musi mieć wartość taką, jaką podał producent na etykiecie kabla (Ω). Rezystancja między ekranem a przewodami musi wynosić co najmniej 0,5 MΩ.

  Pomiar dokonuje się miernikiem elektrycznym posiadającym funkcje pomiaru rezystancji i rezystancji izolacji. Wykonanie ogrzewania i pomiar jego parametrów powinien wykonać elektryk z uprawnieniami w zakresie dozoru i eksploatacji.

  Ile czasu trwa montaż foli grzewczej?

  Montaż foli grzewczej i mat grzewczych trwa bardzo krótki. Pr​​zykładowo, dla​​ domu o powierzchni ok​​oło 100 m², nasza e​​kipa wykonuje pełny montaż ze sprawdzeniem w 1-2 dni​​ robocze.

  Jak dobrać moc foli grzewczej?

  Najlepiej na podłogę zastosować folie o mocy 80-140 W/m², a na ścianach oraz suficie folie o mocy 140 W/m² lub 220 W/m² . Pamiętaj, że dokładny dobór odpowiedniej mocy folii grzewczej zależy od: rodzaju podłogi, miejsca montażu, klasy energetycznej budynku i wielkość pomieszczenia.

  Czy folia grzewcza jest bezpieczna?

  Tak, folia grzewcza jest bezpieczna, pod warunkiem prawidłowego wykonania montażu. Po prawidłowym montażu folia działa bezobsługowo, bezawaryjnie i efektywnie przez długie lata.