Przejdź do treści

Gotowe domy pasywne pod klucz – czy to możliwe?

  dom pasywny pod klucz

  Zainteresowanie domami pasywnymi stale rośnie. To alternatywa dla tradycyjnej technologii budowlanej, ponieważ pasywne budownictwo pozwala przede wszystkim na zredukowanie kosztów eksploatacji. Czy możliwe jest wybudowanie domu pasywnego pod klucz? Sprawdzamy!

  Spis treści:

  Czym jest dom pasywny?

  Domami pasywnymi nazywa się rodzaj domów jednorodzinnych, które wybudowane są w technologii pasywnej. Tego typu technologia skoncentrowana jest na maksymalnym zredukowaniu kosztów utrzymania budynku przez obniżenie jego zapotrzebowania na energię cieplną.

  Według przepisów domy pasywne nie powinny mieć większego zapotrzebowania na energię cieplną niż 15 kWh/m2/rok. To nawet kilkukrotnie mniej w porównaniu do tradycyjnych technologii budowlanych.

  Ze względu na tak niskie zapotrzebowanie na energię cieplną domy pasywne wyróżniają się również niskimi kosztami eksploatacji. Aktualnie, gdy koszty utrzymania domów stale idą w górę, wybór technologii pasywnej może być przyszłościową decyzją, by uniezależnić się od podwyżek.

  gotowy dom pasywny pod klucz

  Charakterystyczne cechy domu pasywnego

  Aby dom pasywny rzeczywiście pozwalał na zredukowanie kosztów utrzymania, musi być on odpowiednio zaprojektowany i konieczne jest wykorzystanie do jego budowy specjalnych materiałów.

  Najważniejsze cechy domu pasywnego:

  • Prosta i zwarta bryła,
  • Skuteczna termoizolacja ścian, fundamentów, dachów,
  • Okna od położone strony południowej,
  • Pasywne okna z ciepłym montażem,
  • Drzwi z ciepłym montażem,
  • Wentylacja z odzyskiem ciepła – rekuperacja.

  Dodatkowo domy pasywne bardzo często wykorzystują odnawialne źródła energii – OZE, na przykład ogrzewane są za pomocą pomp ciepła oraz wykorzystują panele fotowoltaiczne, które służą do produkcji prądu.

  Ze względu na skuteczną termoizolację i niskie zapotrzebowanie na ciepło w domach pasywnych dobrze sprawdza się również ogrzewanie elektryczne, które może być wspomagane przez fotowoltaikę.

  Dom pasywny – projekt i budowa

  Do wybudowania domu pasywnego konieczne jest jego odpowiednie zaprojektowanie. Aktualnie projekty domów pasywnych można kupić również jako gotowe w serwisach online zajmujących się ich sprzedażą. Ich przygotowaniem na zamówienie zajmują się również biura architektoniczne.

  Budowa domu pasywnego odbywa się z wykorzystaniem różnych materiałów. Stosuje się wtedy nie tylko tradycyjne technologie murowane, ale również buduje się domy z elementów prefabrykowanych, które przywożone są na plac budowy i tam montowane ze sobą.

  Jako że dom pasywny musi być odpowiednio zaprojektowany i wybudowany, by rzeczywiście mógł on spełnić wymagania pod kątem pasywności. Jakiekolwiek błędy mogą przełożyć się na pogorszenie parametrów termoizolacyjnych domu, co będzie przekładało się na wyższe koszty utrzymania.

  Warto zatem pomyśleć o skorzystaniu z pomocy specjalistów w tej dziedzinie. Można wtedy otrzymać kompleksową i profesjonalną obsługę w ramach projektowania i budowy domów jednorodzinnych pasywnych.

  Czy można kupić gotowe domy pasywne?

  Wielu inwestorów decyduje się na wybudowanie domu pasywnego, korzystając z pomocy doświadczonych ekip budowlanych. Jednak do dyspozycji jest jeszcze jedna opcja – to gotowe domy pasywne, które realizowane są przez deweloperów.

  Deweloperzy prezentują obecnie różne domy pasywne do zakupu, dlatego można dobrać je do własnych potrzeb pod kątem lokalizacji, metrażu czy rozstawu pomieszczeń wewnątrz budynku.

  Warto też wskazać, że firmy budowlane wykonują domy pasywne z wykończeniem pod klucz na indywidualne zamówienie klientów. Można wówczas wybrać odpowiadający naszym potrzebom projekt, a wykonawca zrealizuje dom na działce należącej do klienta.

  Gotowe domy pasywne są zatem wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają one angażowania się w prace budowlane. Wszystkim zajmuje się wtedy deweloper, a klient jedynie podpisuje z nim wtedy umowę zakupu.

  Czy dom pasywny może być wybudowany pod klucz?

  Domy pasywne oferowane przez deweloperów można zakupić nie tylko w stanie deweloperskim, czyli w stanie wymagającym dalszego wykończenia. Również istnieje możliwość zamówienia domu wybudowanego pod klucz.

  Standard pod klucz oznacza, że w domu wykonane są prace wykończeniowe, dlatego kupujący nie musi prowadzić ich wtedy we własnym zakresie, co również skraca czas do przeprowadzki.

  W ramach wykończenia domu pod klucz wykonuje się poniższe prace:

  • Wykończenie ścian i sufitów za pomocą gładzi,
  • Malowanie ścian i sufitów,
  • Kładzenie podłóg – płytki ceramiczne, panele,
  • Montaż wewnętrznych drzwi,
  • Wykończenie łazienki.

  Wybrani deweloperzy oferują także poszerzone pakiety wykończeniowe, które obejmują dodatkowe usługi, na przykład:

  • Zaprojektowanie i montaż kuchni na wymiar,
  • Montaż osłon okiennych,
  • Wykonanie sufitów podwieszanych,
  • Montaż oświetlenia,
  • Wykończenie schodów.

  Najczęściej deweloperzy oferują swoim klientom specjalne pakiety wykończeniowe, w ramach których znajdują się różne rodzaje usług i materiałów. Warto zatem porównać je ze sobą, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę pod kątem zakresu prac oraz ceny.

  Jak odbywa się budowa domu pasywnego pod klucz?

  Budowa domu pasywnego pod klucz jest najkorzystniejszą opcją z punktu widzenia tych inwestorów, którzy chcą zaoszczędzić swój czas na pracach budowlanych i wykończeniowych. Dzięki temu mogą przeprowadzić się do domu odpowiadającego swoim potrzebom jeszcze łatwiej.

  Wykonanie domu pasywnego – zakres prac:

  • Zaprojektowanie domu pasywnego,
  • Załatwienie formalności związanych z budową domu,
  • Wykonanie prac ziemnych przed budową domu,
  • Przygotowanie fundamentu domu,
  • Wykonanie konstrukcji domu – murowanej, prefabrykowanej,
  • Montaż dachu na domu pasywnym,
  • Prace instalacyjne w budynku,
  • Montaż stolarki okiennej i drzwiowej,
  • Wykończenie wnętrz według uzgodnień w ramach pakietu pod klucz.

  Gdzie zamówić dom pasywny pod klucz?

  Aktualnie domy pasywne pod klucz są bardzo popularne, dlatego też osoby zainteresowanie ich realizacją nie powinny mieć trudności w skorzystaniu z kompleksowej oferty deweloperów i wykonawców generalnych tych budynków.

  Oferty budowy domów pasywnych pod klucz można znaleźć już teraz online, aby natychmiast wybrać najkorzystniejszą opcję pod kątem oferty, ceny oraz doświadczenia i opinii firmy realizującej budowę.

  Na stronach internetowych firm można znaleźć także dokładne informacje dotyczące ich oferty oraz galerię realizacji, czyli wykonanych już budynków. Aby uzyskać dokładną wycenę, należy skontaktować się z firmą, ponieważ koszty zależne są w tym przypadku od wielu czynników i kosztorysy przygotowywane są indywidualnie.

  Podsumowanie

  Domy pasywne to przyszłościowy wybór dla osób, którym zależy na zredukowaniu kosztów związanych z utrzymaniem. Teraz można zamówić je również pod klucz, dzięki czemu nie wymagają one prowadzenia prac wykończeniowych we własnym zakresie. Przeprowadzka do swojego nowego domu pasywnego jest wtedy jeszcze prostsza!

  Sprawdź jakie są różnice pomiędzy domem pasywnym a energooszczędnym:
  „Dom energooszczędny a pasywny – różnice i podobieństwa”