Domy pasywne wyróżniają się specjalną konstrukcją, która powoduje, że mają znacznie niższe zapotrzebowanie na energię cieplną w porównaniu do domów tradycyjnych. Jak wyglądają tego rodzaju domu? Jakie instalację są w nich stosowane? W jaki sposób wybudować swój dom pasywny? Oto pomocne informacje!
Spis treści:
- Czym jest dom pasywny?
- Zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym
- Cechy budownictwa pasywnego
- Jak wyglądają domy pasywne?
- Projekt domu pasywnego
- Dom pasywny – materiały i instalacje
- Jak wybudować dom pasywny?
Czym jest dom pasywny?
Budownictwo pasywne to rodzaj budownictwa, w którym nacisk kładzie się na jak najniższe zapotrzebowanie i zużycie energii podczas eksploatacji. W efekcie tego typu budynki wyróżniają się niskimi kosztami utrzymania.
Domy pasywne to zatem domy jednorodzinne, które budowane są w technologii pasywnej, aby zaoszczędzić energię i dzięki temu obniżyć wydatki związane z ich eksploatacją.
Obecnie jest to przyszłościowy wybór, ponieważ stale rosnące rachunki za prąd oraz ogrzewanie powodują, że właściciele budynków wybudowanych tradycyjnymi technologiami muszą mierzyć się z bardzo wysokimi rachunkami. W związku z tym wybór domu pasywnego jest przyszłościową decyzją.
Zapotrzebowanie na energię w domu pasywnym
Według aktualnie obowiązujących przepisów zapotrzebowanie na energię w domach pasywnych musi wynosić maksymalnie do 15 kWh/m2/rok.
Jest to wartość kilkukrotnie niższa od zapotrzebowania na energię w domach tradycyjnych, a także w domach energooszczędnych.
Warto pamiętać o tym, że budownictwo pasywne nie jest tożsame z budownictwem energooszczędnym. Pasywne budynki mają jeszcze niższe zapotrzebowanie na energię cieplną od energooszczędnych – w przypadku pasywnych to wspomniane 15 kWh/m2/rok, natomiast dla energooszczędnych to 30 kWh/m2/rok.
Cechy budownictwa pasywnego
Niskie zapotrzebowanie domu pasywnego na energię cieplną osiągane jest wieloma sposobami.
Przede wszystkim dotyczy ono specjalnego kształtu tego domu, a także wykorzystanych do jego wybudowania materiałów. Nie bez znaczenia są również kwestie jak lokalizacja budynku czy wykorzystane w nim instalacje. To wszystko składa się na budynek, który nie potrzebuje dużej ilości energii, a tym samym jest tak tani w utrzymaniu.
Najważniejsze cechy domów pasywnych:
- Zwarta bryła – bez wystających elementów,
- Mały metraż – odpowiadający potrzebom, nie na wyrost,
- Orientacja na południe – by pasywnie pozyskiwać energię cieplną,
- Bardzo duża izolacja ścian – aby zredukować koszty ogrzewania,
- Rekuperacja – wentylacja z odzyskiem ciepła,
- Ciepła stolarka okienna i drzwiowa – z ciepłym montażem,
- Wydajne i bezobsługowe ogrzewanie – energooszczędne i ekologiczne.
W domach pasywnych najczęściej wykorzystywane są również OZE – odnawialne źródła energii. Alternatywnie można zastosować ogrzewanie gazowe, elektryczne w zależności od możliwości jego montażu.
Jak wyglądają domy pasywne?
Pod względem swojego wyglądu domy pasywne w zasadzie nie odbiegają od innych domów. Można jednak rozpoznać je po paru charakterystycznych elementach ich architektury.
Przede wszystkim domy pasywne nie są aż tak efektowne jak domy tradycyjne. Wynika to z faktu, że rezygnuje się w nich z dekoracyjnych elementów budowlanych, na przykład jak balkony, wykusze, które mogą stanowić potencjalne mostki cieplne i obniżać poziom termoizolacji budynku.
Również domy pasywne są raczej domami małymi, ponieważ wtedy również pozwalają one na zredukowanie kosztów związanych z pracami i z utrzymaniem budynku. Nie buduje się ich zatem na wyrost, ale stosuje się kompaktowe oraz funkcjonalne rozwiązania.
Bardzo często domy pasywne mają nowoczesny styl, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby miały one również tradycyjną architekturę, na przykład przypominały dworek. Wobec tego pasywna technologia ma w tym zakresie bardzo szerokie zastosowanie.
Projekt domu pasywnego
Do wybudowania domu pasywnego w pierwszej kolejności potrzebny będzie jego projekt. Projekty budynków w tej technologii muszą być wykonane z naciskiem na standardy pasywne, zatem powinny przygotowywać je osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tym właśnie zakresie.
Projekt domu pasywnego, podobnie jak zwykłego domu, musi uwzględniać dokładne informacje dotyczące jego konstrukcji i wykorzystanych materiałów budowlanych. Nie różni się on zatem pod względem technicznym od domu standardowego. Odmienności można natomiast zauważyć w przypadku samej bryły budynku i materiałów.
Obecnie projekty domów pasywnych można zdobyć na dwa sposoby:
- Zakupienie gotowego projektu domu z katalogu,
- Zlecenie wykonania projektu w biurze architektonicznym.
Aktualnie wybudowanie domu pasywnego nie jest skomplikowane, gdy wybierze się gotowy projekt z katalogu. Obecnie takie projekty mogą być kupowane również online, bezpośrednio na stronach internetowych biur architektonicznych oferujących takie plany.
Gotowe projekty są różnorodne, więc można dopasować je do własnych potrzeb oraz do działki, na której planuje się realizację prac. Z drugiej strony wymagają one także adaptacji, co będzie oznaczało dodatkowy koszt.
Projekty indywidualne w biurze architektonicznym są przygotowywane na zamówienie, także uwzględniając warunki panujące na działce. Architekt może wtedy stworzyć projekt, który spełni wszystkie wymagania inwestora.
Dom pasywny – materiały i instalacje
Do budowy domu pasywnego wykorzystuje się różne materiały budowlane. Stosowane są w nich także różne instalacje, które można dobrać do własnych wymagań.
Budowa domu jednorodzinnego pasywnego może odbywać się technologią murowaną – stosowane są wtedy nowoczesne bloczki, dzięki którym prace postępują szybko i sprawnie. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z domów z prefabrykatów. Tego typu domy powstają z gotowych komponentów, które montowane są na placu budowy. Elementy tego typu wykonuje się między innymi z keramzytu.
W domach pasywnych duże znaczenie mają także właściwie dobrane instalacje. Poza standardowymi instalacjami wykorzystuje się w nich bardzo często nowoczesne i ekologiczne systemy ułatwiające korzystanie z budynku i redukcję kosztów.
Budownictwo pasywne często wykorzystuje poniższe rodzaje instalacji:
- Instalacja fotowoltaiczna – pozwala na produkowanie prądu z energii promieniowania słonecznego,
- Panele solarne – solary, które pozwalają na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej,
- Pompa ciepła – umożliwia ogrzewanie domu z wykorzystaniem energii pozyskanej z powietrza, gruntu,
- Rekuperacja – jest to rodzaj instalacji wentylacyjnej mechanicznej, która potrafi odzyskiwać ciepło z powietrza,
- Ogrzewanie elektryczne – bardzo często domu tego typu są także wyposażane w ogrzewanie elektryczne, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką,
- Instalacje inteligentnego domu – umożliwiają łatwe korzystanie z domu poprzez automatyzację zachodzących w nim procesów, między innymi ogrzewania, poprawiają też bezpieczeństwo.
Jak wybudować dom pasywny?
Jako że domy pasywne wykorzystują specjalne materiały i technologie, zaleca się, aby budowa tego typu domu była przeprowadzona przez wykwalifikowaną ekipę.
Można wprawdzie wybudować dom pasywny we własnym zakresie, jednak konieczne jest wtedy zapoznanie się z dokładnymi zaleceniami producentów materiałów budowlanych i postępowanie według standardów budowy domów pasywnych.
Warto też wskazać, że obecnie domy pasywne oferowane są również jako gotowe. Można zamówić je u generalnych wykonawców lub też kupić od deweloperów, co jest najwygodniejszą opcją.
Podsumowanie
Budownictwo pasywne to odpowiedź na nowoczesne problemy z wysokimi kosztami energii. Wykorzystanie technologii pasywnych pozwoli na zamieszkanie w wygodnym i tanim w utrzymaniu domu jednorodzinnym.
W każdym domie pasywnym idealnie sprawdzają się grzejniki ścienne i podłogowe. Więcej na ich temat tutaj: https://lumenprof.pl/grzejniki-na-podczerwien-budowa-rodzaje-i-zasada-dzialania/. Przykładowe produkty poniżej:
-
Grzejnik ścienny elektryczny – Przezroczysty269.90zł
-
Grzejnik podłogowy elektryczny249.90zł – 349.90zł
-
Grzejnik ścienny elektryczny – Kominek269.90zł