Przejdź do treści

Obrazy grzewcze na podczerwień – super alternatywa grzewcza

  obraz grzewczy na podczerwień

  Nie tylko wyglądają bardzo efektownie, ale również mają funkcję praktyczną – ogrzewają wnętrza. Obrazy grzewcze na podczerwień to nowość na polskim rynku, której warto przyjrzeć się bliżej. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

  Spis treści:

  Obrazy grzewcze na podczerwień – co to jest?

  Urządzenia określane jako obrazy grzewcze czy obrazy grzejące to rodzaj specjalnych grzejników na podczerwień, które charakteryzują się wykorzystaniem estetycznego wykończenia w postaci obrazu.

  Obrazy grzewcze mają postać paneli, które są wyposażone w system grzewczy. Są one lekkie – ważą najczęściej około 800 g, dlatego można bez problemów zamontować je na różnych typach ścian. Najczęściej panele mają wymiary 100 x 57 cm, czyli większego plakatu lub obrazu.

  Obrazy te wykorzystują technikę podczerwieni, która umożliwia efektywne ogrzewanie wnętrz bez wysuszania powietrza. Do działania potrzebują one jedynie podłączenia do źródła energii elektrycznej. Wobec tego obrazy grzewcze na podczerwień mogą służyć jako zamiennik standardowego grzejnika.

  Pod kątem wyglądu obrazy te mogą przybierać najróżniejsze formy, a nawet można zamówić je z własną grafiką. Dzięki temu mogą być one indywidualnie dopasowane do konkretnego miejsca ich zastosowania i niebanalnym dodatkiem do wnętrza.

  Jak działają grzejące obrazy?

  Obrazy z funkcją grzania na podczerwień stosują efekt promieniowania podczerwonego, inaczej infrared – IR.

  Mają one formę płaskich paneli, które po podłączeniu do źródła zasilania – energii elektrycznej, emitują promieniowanie podczerwone.

  Wewnątrz paneli znajdują się włókna węglowe, które po podgrzaniu powodują powstanie długich fal podczerwonych. Ze względu na swoją wysoką przewodność cieplną włókna te są bardzo efektywne i pozwalają na zredukowanie poboru prądu. Dzięki temu obrazy grzewcze są również niedrogie w użytkowaniu.

  Ogrzewanie za pomocą promieniowanie podczerwonego charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością w porównaniu do zwykłego ogrzewania. W tym przypadku promieniowanie podczerwone nie ogrzewa samego powietrza, ale znajdujące się w zasięgu paneli obiekty oraz człowieka. Dzięki temu daje szybko odczuwalny komfort termiczny.

  Dodatkowym atutem jest bark unoszenia się kurzu oraz nadmiernego przesuszania powietrza, dzięki czemu ogrzewanie na podczerwień polecane jest również dla alergików.

  Właśnie dlatego z ogrzewania na podczerwień korzysta dzisiaj coraz więcej osób. Dzięki dekoracyjnym panelom w formie obrazów może ono nie tylko zapewniać maksymalny poziom komfortu, ale też zdobić wnętrza!

  Obrazy grzewcze na podczerwień – zastosowanie

  Oryginalne obrazy grzewcze na podczerwień mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być one wykorzystane w wielu wnętrzach, by zapewnić w nich odpowiednie warunki termiczne. Kiedy warto się na nie zdecydować?

  Grzejniki ścienne tego typu doskonale nadają się do:

  • Domów,
  • Mieszkań,
  • Biur,
  • Sklepów,
  • Punktów usługowych,
  • Kościołów,
  • Obiektów edukacyjnych, wychowawczych,
  • Budynków użyteczności publicznej.

  Jak widać, mogą być one wykorzystane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach innych typów – komercyjnych, użyteczności publicznej. To powoduje, że mają uniwersalne zastosowanie, a dzięki różnorodnym wzorom można łatwo dopasować je do konkretnego miejsca.

  Obraz grzewczy o wymiarach 100 x 57 cm pozwala na ogrzanie powierzchni o około 10-12 metrów kwadratowych w swoim pobliżu.

  Montaż paneli grzewczych na podczerwień może odbywać się w różnych wnętrzach, na przykład w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych, na korytarzach.

  Istnieje również możliwość zamontowania ich w pomieszczeniach wilgotnych, na przykład w łazienkach, gdy wyposażone są one w folie ochronne minimum IP20 oraz mają II kategorię bezpieczeństwa elektrycznego.

  Estetyczny wygląd obrazów grzewczych powoduje, że mogą być one wykorzystane w różnych przestrzeniach – również w wyeksponowanych miejscach, na przykład nad kanapą albo nad łóżkiem, przy stole w jadalni.

  Jakie zalety mają obrazy grzewcze na podczerwień?

  Zastosowanie paneli grzewczych w formie obrazów związane jest z wieloma korzyściami. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

  Do najważniejszych zalet paneli zaliczane są przede wszystkim:

  • Estetyczny wygląd – w porównaniu do zwykłych paneli grzewczych obrazy grzewcze na podczerwień przyciągają uwagę niezwykłym wyglądem, który na pierwszy rzut oka wcale nie wskazuje na ich przeznaczenie.
  • Wysoka sprawność – za pomocą paneli wykorzystujących technikę ogrzewania na podczerwień można uzyskać bardzo wysoką efektywność i wydajność ogrzewania. Promieniowanie podczerwone nie powoduje wtedy ogrzewania powietrza, a obiektów i ludzi.
  • Doskonałe również dla alergików – stosowanie grzejników na podczerwień nie powoduje unoszenia się kurzu, dlatego nie przyczynia się do powstawania objawów alergicznych.
  • Szerokie zastosowanie – obrazy grzejące mogą być używane w wielu różnych wnętrzach, również w tych narażonych na wilgoć. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach użyteczności publicznej, a także w domach, mieszkaniach.
  • Prosty i szybki montaż – aby zacząć korzystać z grzejnika na podczerwień tego typu, należy tylko powiesić go na ścianie oraz podłączyć do instalacji elektrycznej.
  • Możliwość demontażu – panele są wieszane i można je zdejmować, a niska waga powoduje, że są proste w przenoszeniu.
  • Przystępna cena – grzejniki elektryczne ścienne tego typu można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.

  Grzejący obraz – przegląd wzorów

  Dostępne w sprzedaży grzejące obrazy oferowane są w wielu ciekawych wzorach do wyboru. Dzięki temu można dobrać je do różnych przestrzeni i pomysłów na aranżację wnętrza.

  Wśród popularnych wzorów znajdują się między innymi:

  • Krajobrazy – efektowne widoki natury, zabytków, panoramy miast, które doskonale pasują do nowoczesnych i do klasycznych wnętrz,
  • Abstrakcja – niebanalne, przyciągające uwagę wzory, które dostępne są w różnych kolorystykach, na przykład bieli, czerni, najlepiej nadają się do współczesnych aranżacji,
  • Przedmioty – grafiki prezentujące różne rodzaje przedmiotów, na przykład wino, palący się kominek, kwiaty,
  • Motywy zwierzęce – psy, koty, rafa koralowa z kolorowymi rybami,
  • Motywy sakralne – krzyż, gołąb, które przeznaczone są do głównie do kościołów i innych obiektów sakralnych.

  Istnieje również możliwość wykonania grzejnika ściennego elektrycznego z własnym zdjęciem. Może być to między innymi pamiątkowe zdjęcie z wakacji, zdjęcie dziecka lub zaprojektowanej przez siebie grafiki. Wykonanie grzejnika z własnym zdjęciem nie jest związane z dodatkowymi opłatami.

  Pełna lista wzorów obrazów grzejących znajdziesz pod linkiem:
  „Grzejniki ścienne”

  Jak zamontować obraz grzewczy?

  Montaż obrazów grzewczych odbywa się bezpośrednio na ścianie. Urządzenia są wyposażone w mocowania ścienne umożliwiające ich łatwe i szybkie zainstalowanie na ścianie i zdjęcie.

  Grzejniki można montować na różnych typach ścian, między innymi na ścianach murowanych i tynkowanych, ścianach gipsowo-kartonowych, ścianach drewnianych. Nie powinno się jednak stosować ich na ścianach wykonanych z płyty obornickiej.

  Należy dobrać odpowiedni rodzaj wkrętów w zależności od ściany, w której mają być zamontowane. Dzięki temu grzejnik zostanie osadzony bezpiecznie i nie spadnie.

  Należy też pamiętać o tym, żeby w pobliżu grzejnika znalazło się gniazdko pozwalające na podłączenie go do instalacji elektrycznej.

  Gdzie zakupić obrazy grzewcze z funkcją podczerwieni?

  Obrazy grzewcze w różnych wariantach wzorów oraz z możliwością wykonania własnego nadruku można zamówić w firmie LumenProf, która specjalizuje się w nowoczesnych technikach grzewczych. Zamówienie można złożyć za pośrednictwem strony internetowej firmy.

  Wobec tego elektryczne grzejniki ścienne w postaci obrazów mogą być świetnym pomysłem dla każdego, kto chce zadbać o komfort cieplny we wnętrzach i jednocześnie nadać im oryginalny wygląd!

  Czy wiesz ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą? Sprawdź aktualne stawki: folii grzewczej na podczerwień