Maty grzewcze stanowią atrakcyjną alternatywę dla obecnie stosowanych metod ogrzewania. Dzisiaj sięga po nie coraz więcej inwestorów, dla których ważna jest efektywność grzewcza, wysoki komfort, a także niskie koszty założenia i eksploatacji systemu ogrzewania.
Spis treści:
- Czym jest mata grzewcza?
- Dlaczego warto ogrzewać budynki z użyciem maty grzewczej?
- Koszty inwestycji w maty grzewcze
- Eksploatacja mat grzewczych sufitowych
- Ile kosztuje ogrzewanie matami grzewczymi?
Czym jest mata grzewcza?
Maty grzewcze są interesującą propozycją dla tych inwestorów, którzy poszukują nowoczesnych metod ogrzewania budynków. To rodzaj ogrzewania zaliczanego do kategorii metod elektrycznych, dlatego nie wymaga się wtedy budowy standardowej kotłowni i komina. To jednak tylko jedna z wielu zalet mat grzewczych, ponieważ mogą one pochwalić się wieloma innymi atutami.
Elektryczne maty grzejne mają postać rolek, które wyposażone są w przewody elektryczne powodujące wzrost temperatury i ogrzewanie przestrzeni. Te najbardziej efektywne działają na zasadzie emisji promieniowania podczerwonego, czyli IR. Wówczas dochodzi do ogrzewania obiektów i osób, a nie ogrzewania powietrza, co przekłada się na ich większą efektywność, a tym samym na niższe koszty eksploatacji.
Obecnie maty grzewcze mogą być używane w wielu różnych przestrzeniach, między innymi montowane są one w:
- salonach
- sypialniach
- kuchniach
- łazienkach
- pokojach dziecięcych
- korytarzach
Oczywiście, mogą być one używane nie tylko w budynkach mieszkalnych, lecz również w innych obiektach, między innymi w biurach, halach przemysłowych, hotelach i innych obiektach noclegowych, obiektach kultu religijnego, obiektach użyteczności publicznej.
Jednym z typów mat grzewczych są maty sufitowe, które montowane są na sufitach pomieszczenia – najczęściej pod warstwą płyt kartonowo-gipsowych. To nowoczesna, wydajna metoda grzewcza, która sprawdza się w wielu pomieszczeniach.
Dlaczego warto ogrzewać budynki z użyciem maty grzewczej?
Zastosowanie ogrzewania bazującego na matach grzewczych niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego też jest to dzisiaj popularna metoda stosowana w różnych obiektach. Co ważne, bardzo dobrze sprawdza się ona zarówno w nowych obiektach, jak i może być stosowana w tych już istniejących.
Wśród najważniejszych atutów ogrzewania matami grzejnymi znajdują się:
- wysoka efektywność grzewcza
- wysoki komfort termiczny
- bezobsługowość
- łatwe sterowanie termoregulatorami – także z użyciem aplikacji
- niskie koszty montażu
- łatwy i szybki montaż
- brak widocznych grzejników
- poprawa jakości powietrza
- przystępne koszty eksploatacji
Zatem przy wyborze metody ogrzewania do swojego domu lub innego budynku warto także wziąć pod uwagę maty grzejne, także te przeznaczone do montażu sufitowego, które dzisiaj spotykane są w wielu obiektach coraz częściej.
Koszty inwestycji w maty grzewcze
Inwestycja w maty grzewcze wcale nie oznacza wysokich kosztów. Niskie koszty zakupu oraz montażu mat są jednym z ich najważniejszych atutów.
Cena zakupu maty grzewczej powiązana jest przede wszystkim z jej rodzajem oraz z wielkością. Maty są oferowane zarówno na metry – w rolkach, jak również jako gotowe zestawy dedykowane do pomieszczeń o konkretnej wielkości.
Najczęściej koszt zakupu maty grzewczej wynosi od około 150 do nawet ponad 450 złotych za jeden metr kwadratowy. Najbardziej opłacalny jest zakup mat w rolkach – wtedy można uzyskać największe oszczędności, zwłaszcza wtedy, gdy mają być one zastosowane w większych pomieszczeniach czy w całym budynku.
Do mat grzewczych należy dodać także koszty związane z zakupem odpowiedniego okablowania oraz termoregulatora do ich obsługi. To jednak niewielki koszt wynoszący najczęściej około 200-500 złotych.
Do zakupu trzeba doliczyć koszt montażu. Generalnie, maty nie są skomplikowane w układaniu, dlatego wielu inwestorów decyduje się na ich samodzielną instalację. Warto jednak pamiętać o tym, że prace elektryczne powinny być wykonane przez elektryka z uprawnieniami.
Eksploatacja mat grzewczych sufitowych
Maty grzewcze sufitowe działające na podczerwień powodują nagrzewanie się płyt sufitowych, które następnie oddają ciepło do pomieszczenia. W rezultacie pozwalają na uzyskanie przyjemnego ciepła we wnętrzu.
Koszty związane z eksploatacją mat są powiązane z wieloma czynnikami, w tym między innymi z samym budynkiem – jego technologią wykonania oraz stopniem docieplenia. Warto zatem pamiętać o tym, że koszty ogrzewania pomieszczeń o takim samym metrażu będą różniły się pomiędzy konkretnymi budynkami.
Najbardziej opłaca się montaż mat grzejnych w budynkach o niskiej energochłonności, czyli w budynkach pasywnych oraz w budynkach energooszczędnych. Tam można uzyskać najniższy pobór mocy przez instalację grzejną, ponieważ budynek skutecznie dba o właściwą izolację cieplną.
Większe koszty eksploatacji dotyczą budynków z niskim poziomem docieplenia oraz bez docieplenia, czyli budynków energochłonnych. W tym przypadku koszty niekiedy są kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie wyższe niż w budynkach pasywnych, energooszczędnych.
Najlepiej zatem przeanalizować, czy montaż ogrzewania będzie opłacalny w konkretnym budynku. Pomoc w tym zakresie oferują firmy zajmujące się sprzedażą i montażem ogrzewania na podczerwień.
Ile kosztuje ogrzewanie matami grzewczymi?
Sufitowe maty grzewcze pozwalają na uzyskanie bardzo wysokiego komfortu cieplnego z niskimi kosztami eksploatacji, gdy spełnione zostaną odpowiednie warunki, między innymi właściwa termoizolacja budynku, odpowiednie zarządzanie instalacją – to możliwe za pomocą termoregulatorów.
Najczęściej miesięczne koszty ogrzewania domu rozpoczynają się od około 150-200 złotych w przypadku średniego metrażu. W przypadku budynków pasywnych koszty te mogą maleć poniżej 100 złotych, natomiast dla budynków energochłonnych mogą one wynieść nawet powyżej 500 złotych.
W internecie można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które pozwalają na dokonanie oceny kosztów eksploatacji mat grzejnych na podczerwień. Wystarczy wpisać w nich metraż budynku i jego technologię – energochłonność, aby podliczyć orientacyjne wydatki związane z wykonaniem oraz z użytkowaniem mat na podczerwień.
Dodatkowym wsparciem w eksploatacji może być montaż instalacji fotowoltaicznej, czyli do produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Wówczas można obniżyć koszty związane z ogrzewaniem i robić to ekologicznie.
Pamiętaj że na ogrzewanie sufitowe to nie tylko mata grzewcza. Inne rodzaje ogrzewania sufitowego oraz ogrzewanie ścienne znajdziesz tutaj:
Może zaciekawi cię grzejnik na podczerwień. Można go zamontować w różnych pomieszczeniach, na przykład w salonie, sypialni, biurze czy restauracji, gdzie nie tylko ogrzewa, ale też pełni funkcję dekoracyjną. Bardzo łatwy montaż (powieszenie na ścianie lub położyć pod dywan).
-
Grzejnik podłogowy elektryczny249.90zł – 349.90zł
Podsumowanie
Sufitowe maty grzewcze stosujące energie podczerwieni są ciekawą propozycją tam, gdzie konieczne jest wykonanie efektywnej, a przy tym wygodnej w obsłudze instalacji grzewczej. To nowoczesne systemy, które montowane są w sufitach, pozwalające na łatwe i szybkie ogrzewanie pomieszczeń domowych i w innych budynkach.
Dużym atutem ogrzewania za pomocą mat grzewczych na podczerwień jest ich niski koszt montażu, a także eksploatacji. W porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania podczerwień stanowi wtedy nowoczesną alternatywę, która jest przyjazna nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla kieszeni.
Dokładne koszty związane z montażem oraz z eksploatacją mat grzejnych sufitowych można uzyskać bezpośrednio w firmach zajmujących się realizacją takich inwestycji.