Przejdź do treści

Pompy ciepła i fotowoltaika – korzyści finansowe

    pompa ciepła dom jednorodzinny

    Przy doborze odpowiednich źródeł ciepła dla domu jednorodzinnego należy uwzględnić szereg czynników. Jednym z najważniejszych z nich są koszty związane z eksploatacją instalacji grzewczej. Aktualnie jedną z rekomendowanych metod ekologicznego i jednocześnie ekonomicznego ogrzewania jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Na czym polega taka współpraca? Jakie korzyści ze sobą niesie?

    Zasilanie domu pompą ciepła

    Pompa ciepła jest rodzajem urządzenia grzewczego, które pozyskuje energię potrzebną do pracy z gruntu, wody albo z powietrza. Gruntowe, wodne albo powietrzne pompy ciepła zasilane są za pomocą instalacji elektrycznych i nie wymagają one korzystania z innych źródeł energii.

    Nowoczesne pompy ciepła powalają na wydajne, sprawne, bezpieczne i dodatkowo bezobsługowe zasilanie budynków. Dzięki nim można dodatkowo podgrzewać wodę użytkową oraz chłodzić budynek w okresie letnim.

    Produkcja energii przez panele fotowoltaiczne

    Panele fotowoltaiczne, określane inaczej jako panele PV, służą do produkowania energii elektrycznej z wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego. Mają bardzo szerokie zastosowanie, pozwalając na zasilanie domowych urządzeń, w tym także pompa ciepła.

    Instalacja fotowoltaiczna, która pozwala na stworzenie przydomowej elektrowni, pozwala na efektywną produkcję prądu na własne potrzeby. W ramach instalacji on-grid, czyli przy podłączeniu jej do sieci energetycznej, można również odsprzedawać wyprodukowany prąd, co skutecznie redukuje wysokość rachunków za energię elektryczną.

    Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne – udany duet

    Wykorzystanie pompy ciepła, która wspierana jest przez panele fotowoltaiczne, jest obecnie coraz popularniejszą instalacją. Wynika to z prostej zależności – pompa ciepła wymaga do działania prądu, natomiast panele pozwalają na jego produkowanie bez dodatkowych opłat, ponieważ bazują na energii promieniowania słonecznego.

    Aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki, montaż tych źródeł energii zalecany jest w budynku energooszczędnym lub pasywnym. Ze względu na swoją konstrukcję budynki tego typu charakteryzują się obniżonym zapotrzebowaniem na energię cieplną, dlatego też nie wymagają one aż tak dużej dawki ciepła jak budynki tradycyjne – jest ona nawet dziesięciokrotnie niższa!

    Właśnie dlatego uzupełnienie pompy ciepłą o instalację fotowoltaiczną, która dostarcza darmową energię, pozwala na uzyskanie bardzo dobrych korzyści finansowych i nie tylko.

    Korzyści związane z połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną:

    • znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania
    • ochrona przed podwyżkami energii elektrycznej w przyszłości
    • większy komfort życia domowników
    • brak emisji szkodliwych związków do atmosfery
    • brak konieczności obsługi instalacji
    • brak kosztów związanych z kominem, kotłownią

    Jakie korzyści finansowe daje pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna?

    Jedną z najważniejszych korzyści, jakie daje zamontowanie w domu pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną jest redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem. Jako że ogrzewanie jest największym wydatkiem związanym z utrzymaniem budynku, zmniejszenie opłat w tym zakresie pozwala na znacznie tańsze użytkowanie domu jednorodzinnego.

    Wykorzystanie pompy ciepła i instalacji fotowoltaiczne może zredukować koszty ogrzewania domu jednorodzinnego do kilkudziesięciu złotych miesięcznie!

    Dokładne korzyści finansowe, jakie związane są z montażem instalacji tego typu, są kalkulowane indywidualnie. Na podstawie obliczeń dobierane są wtedy odpowiednie sprzęty, które razem współpracują sprawnie i efektywnie, by uzyskać optymalny poziom zużycia energii i jednocześnie redukcję jej kosztów.

    Warto pamiętać o tym, że największe korzyści finansowe daje wykorzystanie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej w domu niskoenergetycznym – energooszczędnym lub pasywnym. Tego typu budynki ze względu na obniżone zapotrzebowanie na energię, które jest wynikiem ich specjalnego projektu oraz zastosowanych materiałów, pozwalają na maksymalne zredukowanie kosztów związanych z eksploatacją.

    Dofinansowanie na pompę ciepła i fotowoltaikę

    Dzięki temu, że na pompę ciepła oraz na panele fotowoltaiczne można otrzymać dofinansowanie, koszty korzystania z tego typu systemów mogą być jeszcze niższe.

    W pozyskaniu dofinansowania może pomóc firma wykonująca instalacje, która ma w tej dziedzinie duże doświadczenie.

    Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – co wybrać?

    Aby podwójna instalacja składająca się z pompy ciepła oraz fotowoltaiki mogła zapewnić najlepsze korzyści finansowe dla inwestora, konieczne jest właściwe dopasowanie do siebie elementów systemu.

    Duże znaczenie ma właściwe wyliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej, która będzie wytwarzała prąd na potrzeby budynku. Jako że najczęściej instalacje te wykonuje się jako on-grid, czyli podłączane są one do sieci energetycznej, za co operator pobiera opłatę w postaci około 20-30% dostarczonej energii, duże znaczenie ma skalkulowanie mocy paneli tak, by mogły one w całości pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu.

    Instalacja on-grid jest obecnie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że koszty magazynowania energii w akumulatorach nadal są wysokie.

    Jak wykonuje się instalacje pompy ciepła i fotowoltaiki?

    Montaż pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć specjalistom w tym właśnie zakresie. Zajmą się oni wykonaniem dokładnych obliczeń potrzebnych do doboru właściwych elementów systemu, a także ich fachowym montażem.

    Duża wiedza i doświadczenie firmy w dziedzinie OZE oraz systemów wykorzystujących te źródła energii jest podstawą niskich rachunków klienta!

    Podsumowanie: pompy ciepła i fotowoltaika

    Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na zredukowanie kosztów prądu, który w ostatnich latach znacznie zdrożał i szacuje się, że będzie jeszcze droższy w przyszłości. Można także pójść o krok dalej, czyli zdecydować się na wykonanie instalacji grzewczej na bazie pompy ciepła. Pompa ciepła potrzebuje prądu do działania, a wykorzystanie do tego celu prądu wytwarzanego przez fotowoltaikę pozwala na dalsze obniżenie kosztów. W rezultacie ogrzewanie domu może kosztować jeszcze mniej!

    Zastanawiasz się nad domem energooszczędnym. Sprawdź:
    „Dom energooszczędny: jakie parametry posiada?”