Przejdź do treści

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne?

    Komfortowe ogrzewanie podłogowe może być wykonane na dwa sposoby – w pierwszym wariancie źródłem ciepła jest prąd elektryczny, natomiast w drugim podgrzana przez kocioł centralnego ogrzewania woda. Jaka metoda ogrzewania podłogowego jest najlepsza?

    Spis treści:


    Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

    Dzisiaj w wielu budynkach realizuje się ogrzewanie podłogowe. To jedna z popularnych metod, która łączy w sobie wiele zalet. To rodzaj ogrzewania, które cieszy się wieloma pozytywnymi opiniami wśród inwestorów.

    W przypadku ogrzewania podłogowego instalacja grzewcza ukryta jest pod materiałem podłogowym, na przykład panelami podłogowymi czy płytkami ceramicznymi. Wtedy podłoga zamienia się w grzejnik, który oddaje ciepło do pomieszczenia.

    Takie ogrzewanie można zastosować w praktycznie każdym pomieszczeniu, na przykład w łazience, salonie, sypialni, kuchni, dlatego ma ono wszechstronne zastosowanie. Poza pomieszczeniami mieszkalnymi może być ono używane także w innych obiektach.

    Główne zalety ogrzewania podłogowego:

    • zapewnia bardzo wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach
    • jest wygodne dla użytkowników – nie powoduje wyziębienia stóp
    • równomiernie rozprowadza ciepło po pomieszczeniach
    • cechuje się wysoką wydajnością i energooszczędnością
    • nie wznosi w powietrze kurzu, dlatego jest przyjazne dla alergików
    • jest bardzo trwałe – może posłużyć przez kilkadziesiąt lat
    • nie jest widoczne w pomieszczeniu – eliminuje montaż grzejników

    Ogrzewanie podłogowe realizowane jest za pomocą różnych typów instalacji. Można podzielić je na ogrzewanie podłogowe wodne oraz elektryczne. Jakie są najważniejsze zalety ogrzewania wodnego i elektrycznego? Jakie są ich wady? Poniżej dokładnie opisujemy cechy każdego z nich.


    Ogrzewanie podłogowe wodne

    Wodne ogrzewanie podłogowe jest typem ogrzewania, które współpracuje z kotłem centralnego ogrzewania. Jako źródła ciepła stosowane są wtedy paliwa stałe, na przykład ekogroszek, gaz, a także stosowane są pompy ciepła, które cierpią energię z powietrza, wody lub gruntu – wymagają one energii elektrycznej do napędzania.

    Wobec tego instalacja wodnego ogrzewania podłogowego wymaga wykonania kotłowni oraz systemu kominowego dopasowanego do rodzaju używanego paliwa. Sama instalacja podłogowa również jest dość złożona – konieczne jest wykonanie jej w wylewce, czyli wymagane są prace mokre. Układa się wtedy rurki, przez które przepływa podgrzewana w kotle woda. Wobec tego wodne ogrzewanie podłogowe musi być zaplanowane już przy budowie domu albo można wykonać je przy jego generalnym remoncie.

    Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest wykonywana obecnie często, ale należy pamiętać o tym, że wymaga ona dość kosztownego montażu. Gdy chodzi o koszty eksploatacji, są one powiązane ze źródłem ciepła stosowanym do ogrzewania wody w rurkach w posadzce.

    Najważniejsze cechy wodnego ogrzewania podłogowego:

    • zapewnia maksymalny komfort
    • jest bardzo trwałe
    • współpracuje z kotłami grzewczymi, na przykład na paliwo stałe, gaz, z pompą ciepła
    • wymaga złożonych prac montażowych – układania rurek prowadzących wodę w posadzce
    • jego wykonanie jest dość kosztowne – związane jest także z budową kotłowni, systemu wentylacyjnego
    • koszty eksploatacji związane są z używanym paliwem, jednak na ogół są przystępne
    • podnosi wysokość posadzki nawet o około 10 cm
    • w przypadku awarii istnieje ryzyko zalania budynku
    • zimą, gdy ogrzewanie nie jest używanie, istnieje ryzyko jego zamarznięcia

    Ogrzewanie podłogowe elektryczne

    ogrzewanie-elektryczne-folia-grzewcza-lumenprof

    Druga opcja dla inwestorów zainteresowanych montażem ogrzewania podłogowego jest zastosowanie instalacji podłogowej. W tym przypadku ogrzewanie podłogowe bazuje na zastosowaniu zasilanych prądem urządzeń.

    Do wykonania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego wykorzystywane są maty i folie grzejne. Są to rolowane materiały wykonane z tworzyw z elementami grzejnymi, które podłączane są do instalacji elektrycznej w budynku.

    Najlepszą efektywność oferują maty i folie grzewcze wykorzystujące energię promieniowania podczerwonego, czyli IR. Działają one wtedy jak promienniki podczerwieni, co powoduje, że nagrzewają one obiekty i osoby znajdujące się w zasięgu. W przypadku ogrzewania podłogowego dochodzi wtedy do nagrzewania podłogi, na przykład może być to podłoga z paneli czy z kafelków. Następnie oddaje ona ciepło do wnętrza.

    W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego montaż może odbywać się na sucho. Oznacza to, że elementy grzejne nie wymagają zalewania wylewką – taka metoda instalacji stosowana jest najczęściej w przypadku paneli podłogowych.

    Najważniejsze cechy elektrycznego ogrzewania podłogowego:

    • wyróżnia się wysokim komfortem
    • jest bardzo trwałe
    • jest cienkie – nie powoduje podwyższenia wysokości posadzki
    • może być używane zarówno przy nowych, jak i istniejących już posadzkach
    • cechuje się bardzo prostym montażem – montaż może być wykonany również na sucho, dlatego nie jest konieczne prowadzenie prac mokrych
    • montaż jest przystępny cenowo
    • nie wymaga zamontowania systemu kominowego oraz kotłowni
    • koszty eksploatacji są przystępne, ale w głównej mierze powiązane ze stopniem termoizolacji budynku
    • elektryczna instalacja grzewcza w budynku może być wspierana przez instalację fotowoltaiczną

    Dużo więcej na temat ogrzewania elektrycznego znajdziesz tutaj:
    „Ogrzewanie elektryczne domu energooszczędnego”


    Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybrać?

    Zatem zarówno instalacja ogrzewania podłogowego wodnego, jak i tego elektrycznego ma swoje zalety, ale również wady. Na co warto się zdecydować?

    Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe elektryczne. Widać to przede wszystkim w nowym budownictwie, które nakierowane jest na wysoką energooszczędność, dlatego też można uzyskać w nim niższe koszty związane z eksploatacją.

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe, które wykorzystuje promieniowanie podczerwone, jest najbardziej efektywne, łatwe w montażu oraz uniwersalne, co powoduje, że stanowi ono bardzo dobry wybór do wielu wnętrz i przy tym pozwala na zredukowanie kosztów inwestycji oraz eksploatacji.

    Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego jest bardzo popularny i stanowi on skuteczną alternatywę dla innych metod grzewczych, w tym także dla ogrzewania na paliwa stałe oraz gaz. Jest ono energooszczędne, przyjazne dla środowiska naturalnego, a także bezobsługowe – można sterować nim za pomocą termoregulatorów, a nawet z użyciem aplikacji na smartfony.

    Podsumowanie: ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne?

    Ogrzewanie podłogowe jest obecnie najwygodniejszą opcją, dlatego też warto wziąć je pod uwagę przy budowie nowego domu lub też przy prowadzeniu kapitalnego remontu starszego budynku.

    Podłogowe ogrzewanie to może współpracować zarówno z kotłem grzewczym, na przykład na ekogroszek, gaz albo z pompą ciepła jako ogrzewanie wodne, jak i może wykorzystywać maty i folie grzewcze, które wykorzystują energię elektryczną. Pod względem niskich kosztów montażu, a także kosztów eksploatacji na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie elektryczne wykorzystujące technologię podczerwieni.