Alergia na kurz jest jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości alergicznych. Największym problemem jest wtedy sezon grzewczy w budynkach, w których zamontowane są standardowe grzejniki. Wzbudzają one wtedy ruch powietrza, a wraz z nim kurzu, który osadzony jest w ich wnętrzu oraz na powierzchniach. To właśnie wtedy wielu alergików zauważa zaostrzenie objawów – katar, kichanie, łzawienie oczu, drapanie w gardle. Czy można w jakiś sposób zapobiec takim dolegliwościom? Tak! Rozwiązanie to nowoczesne ogrzewanie podłogowe.
Spis treści:
- Ogrzewanie domu może nasilać objawy alergiczne
- Jakie ogrzewanie jest najlepsze dla alergików?
- Ogrzewanie podłogowe polecane dla alergików
- Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybrać?
Ogrzewanie domu może nasilać objawy alergiczne
Kurz, ale również roztocza kurzu domowego oraz ich odchody, strzępki i zarodniki pleśni i grzybów, pyłki roślin, które przedostały się do domu przez otwarte okno – to tylko wybrane przyczyny alergii wziewnych.
Osoby, u których zdiagnozowano alergię, odczuwają wtedy nieprzyjemne objawy, które są efektem nieprawidłowego działania ich układu immunologicznego. Zaliczają się do nich głównie katar, kichanie, przekrwione, łzawiące oczy, ból i drapanie w gardle, zaczerwienienie skóry, wysypki.
Objawy alergiczne pojawiać mogą się również w domu. Największym wyzwaniem dla alergików jest wtedy okres grzewczy wtedy, gdy w budynku stosowane są standardowe grzejniki. Pojawia się wtedy podwójne zagrożenie, a mianowicie ze strony nadmiernie wysuszonego powietrza oraz konwekcji, czyli cyrkulacji podgrzanego powietrza po pomieszczeniu.
Suche powietrze – powoduje wysuszenie śluzówek, co prowadzi co zwiększonego ryzyka zapaleń górnych dróg oddechowych. Sprzyja pojawianiu się kataru, drapania w gardle. Zalecane jest wtedy stosowanie odpowiednich nawilżaczy powietrza.
Konwekcja – rozprowadzanie powietrza po pomieszczeniu powoduje, że wraz z nim unoszą się również drobinki kurzu oraz innych alergenów. Osoby z alergiami wziewnymi są wtedy w wyższym stopniu narażone na powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości.
Jakie ogrzewanie jest najlepsze dla alergików?
Dla osób z alergiami wziewnymi, w szczególności z alergią na kurz, rekomendowane są przede wszystkim takie metody grzewcze, które nie powodują nadmiernego wysuszenia powietrza i jego konwekcji.
Wtedy możliwe jest zredukowanie ryzyka pojawienia się dolegliwości alergicznych. Wobec tego popularne ogrzewanie centralnego ogrzewania na bazie grzejników nie jest wtedy polecane.
Grzejniki, które umieszczane są przede wszystkim pod oknami, gromadzą wtedy sporo kurzu w swoim wnętrzu. W takim przypadku, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, kurz ten przedostaje się do powietrza i unosi się w nim. Niestety, nawet systematyczne odkurzanie może nie zapobiegać nasilonym objawom alergicznym.
Dla osób, które w okresie grzewczym doświadczają alergii, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnego ogrzewania podłogowego. To rodzaj ogrzewania, w przypadku którego można zredukować zjawisko konwekcji, a także zmniejszy stopień nadmiernego wysuszania się powietrza.
Ogrzewanie podłogowe polecane dla alergików
Dla osób z alergiami najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. To typ ogrzewania, które polega na umieszczeniu elementów grzejnych w podłodze – pod warstwą materiału podłogowego, na przykład paneli podłogowych albo kafelków ceramicznych.
W przypadku ogrzewania podłogowego to powierzchnia podłogi staje się rodzajem grzejnika. Jest ona wtedy przyjemnie podgrzana, dlatego jest też miła dla stóp. Podłoga powoduje wtedy oddawanie ciepła do pomieszczenia i w ten sposób efektywnie nagrzewa całe pomieszczenie – szybko i równomiernie.
Taka metoda grzewcza nie powoduje nadmiernej konwekcji, czyli unoszenia się drobinek kurzu oraz innych zanieczyszczeń w powietrzu. W rezultacie mogą bezpieczniej korzystać z niej osoby z alergiami. Dodatkowo zapobiega ona nadmiernemu wysuszeniu powietrza, co przekłada się na większy komfort dla śluzówek dróg oddechowych oraz oczu, a dzięki temu zapobiega ich dolegliwościom, na przykład pieczeniu, szczypaniu, świądowi.
Oczywiście, warto też zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe posiada szereg innych zalet, między innymi jest to ogrzewanie cechujące się wysoką efektywnością i energooszczędnością, dlatego też pomaga ono w zredukowaniu kosztów związanych z ogrzewaniem.
Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybrać?
Ogrzewanie podłogowe może być zrealizowane z użyciem różnych systemów grzewczych, co powoduje, że może być ono również indywidualnie dopasowane do miejsca montażu, do potrzeb inwestora, a także do posiadanego przez niego budżetu.
Rodzaje ogrzewania podłogowego:
- ogrzewanie podłogowe wodne
- ogrzewanie podłogowe elektryczne
Wodne ogrzewanie podłogowe bazuje na wykonaniu instalacji z rurkami umieszczonymi w posadzce oraz na kotłowni i systemie kominowym. W tym przypadku ciepło rozprowadzane jest przez podgrzaną wodę cyrkulującą w rurkach. Za podgrzewanie wody odpowiedzialny jest wtedy kocioł grzewczy, na przykład pracujący na paliwo stałe jak ekogroszek, gaz czy też w technologii pompy ciepła.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykorzystuje natomiast specjalne maty i folie grzewcze, które umieszczane są pod materiałem podłogowym, na przykład panelami. Najbardziej efektywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń z użyciem tej metody jest wybranie systemu na podczerwień, czyli IR. Ogrzewanie podłogowe na podczerwień powoduje, że ogrzaniu ulega podłoga, która następnie oddaje ciepło do pomieszczenia.
Pod względem montażu na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie elektryczne. Montaż może w tym przypadku odbyć się także na sucho, czyli nie ma wtedy konieczności prowadzenia prac mokrych. Należy tylko rozwinąć maty na podłodze, podłączyć je do instalacji elektrycznej, a następnie ułożyć podłogę. Sterowanie taką instalacją odbywa się wtedy za pomocą termoregulatorów umieszczanych na ścianie. Wsparciem może być także aplikacja do sterowania ogrzewaniem mobilnie.
Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego może być optymalnym wyborem wtedy, gdy chce się szybko realizować system grzewczy tego typu w pomieszczeniu. Nadaje się ona zarówno do nowych, jak i do istniejących już budynków.
Wszystko na temat ogrzewania podłogowego (folia grzewcza) przeczytasz tutaj: folia grzewcza na podczerwień. Przy ogrzewaiu podłogowym bardzo dobrze sprawdzają się również grzejniki podłogowe elektryczne, które możesz umieścić bezpośrednio pod np. dywanem.
Podsumowanie: czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?
Ogrzewanie tradycyjne, wykorzystujące grzejniki, jest u osób z alergią na kurz głównym powodem zaostrzenia objawów w okresie sezonu grzewczego. Dochodzi wtedy do nadmiernego wysuszenia powietrza, a także do jego konwekcji, czyli do nasilonego cyrkulowania po pomieszczeniu. To sprzyja roznoszeniu się w pomieszczeniu kurzu i innych alergenów. W rezultacie osoby z alergiami częściej doświadczają wtedy nieprzyjemnych objawów jak kichanie, katar, łzawienie oczu.
Alternatywnym rozwiązaniem jest przejście na ogrzewanie podłogowe, które jest bardziej przyjazne dla osób z alergiami, czyli po prostu zdrowsze. W tym przypadku konwekcja jest ograniczona, nie dochodzi też do tak znacznego wysuszenia powietrza. Doskonałym wyborem będzie wtedy zamontowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego – jest tanie, nie wymaga zakupu kotła grzewczego i jest bardzo proste w instalacji.