Przejdź do treści

Mini pompa ciepła do basenu – jak dobrać?

  mini pompa ciepla basen

  Chcesz cieszyć się z przyjemnie ciepłej wody w basenie przy domu? W takim przypadku rozwiązaniem może być mini pompa ciepła! Zobacz, czym dokładnie jest takie urządzenie, jak ono działa i dlaczego warto się na nie zdecydować!

  Spis treści:

  Jak ogrzewać wodę w basenie domowym?

  Woda w basenie domowym po podgrzaniu może uzyskać przyjemną dla ciała temperaturę. To ważne zwłaszcza w Polsce, gdzie ze względu na chłodniejsze letnie dni woda ta nagrzewa się powoli i szybko się wychładza, co powoduje, że kąpiele w basenie mogą wtedy nie być tak komfortowe.

  W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na system pozwalający ogrzewanie wody basenowej. To rozwiązanie, które pozwoli na nadanie jej właściwej temperatury.

  Wiele osób obawia się jednak zakupienia takiego systemu w obawie o jego wysoką cenę oraz koszty eksploatacji. Teraz jednak w sprzedaży można znaleźć urządzenia, które nie są drogie w kupnie oraz w użytkowaniu – to mini pompy ciepła do basenu.

  Mini pompa ciepła – co to jest?

  Pompami ciepła nazywa się urządzenia, których głównym zadaniem jest ogrzewanie. Obecnie są one bardzo popularne w domach jednorodzinnych w instalacjach grzewczych, ponieważ pozwalają one na zasilanie instalacji CO – centralnego ogrzewania oraz na podgrzewanie CWU, czyli ciepłej wody użytkowej.

  Do kategorii pomp ciepła zaliczane są również pompy mini, które są mniejsze pod kątem wymiarów, a także mniej efektywne od tych przeznaczonych do użytku domowego. Bardzo dobrze nadają się one jednak do użytkowania na zewnątrz, gdy konieczne jest podgrzewanie wody w basenie.

  W porównaniu do innych metod ogrzewania wody basenowej, na przykład elektrycznych podgrzewaczy wody czy też kolektorów słonecznych, pompy ciepła wyróżniają się wysoką sprawnością oraz efektywnością, a przy tym nie są one drogie w eksploatacji. Te zalety powodują, że na ich kupno decyduje się obecnie coraz więcej osób, które posiadają własne baseny ogrodowe.

  Gdzie można stosować mini pompę ciepła?

  Mini pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku basenów przydomowych, gdy celem jest podgrzanie w nich wody. Pozwalają one wtedy na szybkie podniesienie jej temperatury o kilka stopni w porównaniu do temperatury otoczenia, dzięki czemu kąpiele są wtedy bardzo komfortowe.

  Za pomocą mini pompy basenowej można podgrzewać efektywnie wodę w basenie stałym zamontowanym na zewnątrz – niezależnie od jego rodzaju. Wystarczy tylko zamontować ją do instalacji, która odpowiedzialna jest za filtrowanie i uzdatnianie wody, aby spowodować podwyższenie jej temperatury.

  Warto też wskazać, że istnieje możliwość podłączenia pomp ciepła do basenów składanych, na przykład o konstrukcji rozporowej czy stelażowej. Wykorzystuje się wtedy małe pompy o niskim poborze energii.

  Wobec tego osoby, które mają baseny zewnętrzne i chcą korzystać z nich wygodniej, mogą zrobić to właśnie z basenowymi mini pompami ciepła, które mogą działać zarówno w ciągu ciepłych miesięcy, jak i przez cały rok!

  Zalety stosowania z mini pompy ciepła do basenu

  Wykorzystanie mini pompy ciepła do basenu związane jest z licznymi zaletami. Dlaczego warto zdecydować się na zakupienie takiego urządzenia?

  Wśród głównych zalet basenowych pomp ciepła zaliczane są:

  • Wysoka efektywność działania – pozwala na szybkie podgrzanie nawet dużych ilości wody,
  • Niskie koszty eksploatacji – dzięki temu korzystanie z przyjemnie ciepłej wody w basenie nie musi kosztować dużo,
  • Brak konieczności obsługi – pompa działa bezobsługowo, dlatego też jest ona bardzo prosta w użytkowaniu,
  • Większy komfort kąpieli – woda jest ciepła, a także można przedłużyć swój sezon podczas korzystania z basenu,
  • Ochrona środowiska – pompy nie przyczyniają się do jego zanieczyszczenia, nie powodują emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
  • Prosta instalacja – pompa ciepła do basenu nie wymaga skomplikowanego montażu, dlatego też nie jest ona również droga pod tym względem.

  Jak działa mini pompa ciepła do basenu?

  Mini pompy do basenów zewnętrznych to pompy powietrzne. Oznacza to, że wykorzystują one powietrze w celu pozyskiwania ciepła, które następnie pompują do instalacji oraz do basenu.

  Zasada działania pomp ciepła podobna jest do działania lodówek albo do klimatyzacji chłodzącej, tylko w sposób odwrotny. Lodówka albo klimatyzacja chłodzi wnętrze, natomiast wydziela ciepło na zewnątrz. Z kolei pompa ciepła ogrzewa wewnątrz lub może ona podgrzewać wodę basenową.

  Do działania mini pompa ciepłą wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Poza energią elektryczną nie wymaga ona stosowania żadnych innych źródeł energii, co powoduje, że jest ona również bardzo prosta w obsłudze, przyjazna dla środowiska oraz nie wymaga skomplikowanego montażu.

  Jak dobrać odpowiednią mini pompę ciepła do basenu?

  Aktualnie w sprzedaży można znaleźć szeroką gamę mini pomp ciepła przeznaczonych do stosowania z basenami zewnętrznymi, dlatego też przed zdecydowaniem się na kupno takiego modelu zawsze warto wcześniej zobaczyć różne propozycje producentów.

  Przy doborze odpowiedniej pompy ciepła do basenu trzeba będzie uwzględnić parę ważnych czynników, do których zaliczane są między innymi:

  • Wielkość basenu – im większy będzie basen, tym pompa ciepła będzie musiała mieć większą moc, aby odpowiednio nagrzać w nim wodę. Przykładowo do basenów o niewielkiej pojemności jak 10 m3 konieczne jest zastosowanie pompy o mocy 3 kW, natomiast wtedy, gdy basen ma już pojemność około 30 m3, wówczas zaleca się urządzenia o mocy od 7 do 10 kW.
  • Zabudowa basenu – jeżeli jest on odkryty, nie ma on izolacji, wtedy konieczne może być wybranie pompy o większej mocy, ponieważ basen ma większe straty energii
  • Preferowana temperatura wody w basenie – wyższa temperatura będzie wymagała większego zapotrzebowania na moc cieplną pompy ciepła.
  • Czas korzystania z basenu – jeśli planuje się korzystać z niego tylko lasem, wtedy moc pompy może być niższa, natomiast wtedy, gdy chce się też używać go podczas chłodniejszych sezonów, zalecana jest wyższa moc.

  W doborze odpowiedniej pompy pomogą również specjaliści w tej dziedzinie, którzy posiadają dużą wiedzę i doświadczenie.

  Jak zmniejszyć koszty użytkowania mini pompy ciepła?

  Użytkowanie pomp ciepła do basenu nie jest związane z bardzo wysokimi kosztami, ponieważ pobierają one dużą ilość energii z zewnątrz. Są jednak sposoby, by obniżyć koszty ich eksploatacji.

  Przede wszystkim warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, która kompleksowo wspiera produkcję energii elektrycznej, która może być zastosowana do zasilania różnych sprzętów, w tym pompy ciepła – do CO oraz basenowej.

  Aby zredukować koszty użytkowania pompy, warto również pamiętać o tym, aby zapobiegać szybkiemu wychładzaniu się wody basenowej. Można wykorzystać wtedy różne rodzaje osłon nakładanych na baseny, umieścić basen rozkładany na specjalnej podstawie ze styropianu o właściwościach izolacyjnych, zabudować basen, który dotychczas nie był zabudowany i zastosować izolację.

  Mini pompa do basenu – gdzie można ją zakupić?

  Aktualnie mini pompa do basenu ogrodowego jest dostępna w wielu sklepach, między innymi można kupić ją bezpośrednio u producentów, w sklepach firm specjalizujących się w nowoczesnych instalacjach grzewczych.

  Pompy również są dostępne w sklepach internetowych, więc można kupić je z szybką dostawą do swojego domu.

  Czy warto zdecydować się na zakup mini pompy ciepła?

  Pompa ciepła przeznaczona do basenu jest bardzo atrakcyjnym wyborem wtedy, gdy chce się podgrzewać wodę basenową ekonomicznie i wydajnie.

  Dzięki temu, że pobiera ona energię z powietrza i ogrzewa wodę, jest bardzo tania w użytkowaniu. Dodatkowo kupno takich pomp wcale nie jest związane dzisiaj ze sporym wydatkiem. Warto więc wziąć je pod uwagę, gdy myśli się o sposobie podgrzewania wody w basenie.