Przejdź do treści

Maty grzewcze pod lustra łazienkowe – samodzielny montaż

  Maty grzewcze do luster łazienkowych

  Maty grzewcze podłączane do prądu to atrakcyjna propozycja do wielu przestrzeni, gdy celem jest uzyskanie komfortowego ogrzewania podłogowego, ale również ściennego czy sufitowego. Takie systemy grzewcze są popularne w łazienkach, gdzie komfort termiczny ma szczególne znaczenie. Można zastosować je także przy lustrach łazienkowych – zapobiegają one wtedy ich zaparowaniu i jednocześnie poprawiają komfort termiczny we wnętrzach. Jak powinien odbywać się wtedy montaż?

  Spis treści:


  Czym są maty grzewcze?

  Matami grzewczymi nazywa się specjalne rodzaje elementów grzewczych zaliczanych do ogrzewania elektrycznego. Maty te mogą być montowane w różnych płaszczyznach, a dzięki temu, że nie wymagają łączenia z kotłem, mają bardzo szerokie zastosowanie.

  Najczęściej nowoczesne maty grzewcze działają na zasadzie podczerwieni. Oznacza to, że nie ogrzewają one powietrza, ale pozwalają na ogrzanie obiektów, na przykład jest to lustro. Wtedy oddaje ono ciepło do przestrzeni, powodując poprawę parametrów termicznych pomieszczenia oraz odpowiedni komfort cieplny dla użytkowników.


  Zastosowanie mat grzewczych w łazience

  Maty grzewcze na podczerwień posiadają bardzo szerokie zastosowanie w łazienkach. Tego typu systemy grzewcze mogą pochwalić się wtedy wieloma zaletami, które powodują, że mogą spełnić one wszystkie wymagania inwestorów.

  Zalety mat grzewczych:

  • efektywne ogrzewanie łazienki
  • wysoki komfort cieplny dla użytkowników
  • niskie koszty związane z eksploatacją
  • brak potrzeby skomplikowanego montażu
  • nie trzeba podłączać ich do kotła, budować komina
  • są bezobsługowe i łatwe w sterowaniu

  Najczęściej maty grzejne tego typu montuje się w łazienkach w podłogach – są one wtedy umieszczane pod kafelkami. Jednak można także zastosować je w innych miejscach, na przykład na ścianach, na suficie.

  Innym ze sposobów montażu mat grzewczych w łazience jest ułożenie ich pod lustrem. Takie rozwiązanie ma wtedy dwie korzyści – nie tylko dba o komfort cieplny we wnętrzu, ale również zapobiega zaparowaniu lustra.


  Maty grzejne pod lustro

  Zamontowanie maty grzejnej pod lustrem jest rozwiązaniem bardzo praktycznym, nowoczesnym, a także funkcjonalnym. Stosowane są wtedy specjalne rodzaje mat samoprzylepnych, które dzięki temu są również bardzo łatwe montażu. Wtedy wystarczy tylko umieścić matę za lustrem, a potem podłączyć ją do instalacji elektrycznej.

  Maty grzejne umieszczane pod lustrem zapobiegają osadzaniu się na nim pary wodnej, czyli powodują, że lustro zawsze jest krystalicznie przejrzyste i można korzystać z niego bez przeszkód nawet po długiej, gorącej kąpieli. Zamontowana pod lustrem mata grzewcza utrzymuje je w takiej temperaturze, że nie dochodzi na nim do osadzania się pary wodnej – to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Nie trzeba wtedy za każdym razem przecierać lustra, co może powodować również powstanie na nim nieestetycznych smug.

  Maty współpracują zarówno z lustrami luźno zawieszonymi na ścianach, jak również z tymi, które montowane są na stałe w konstrukcji ściany. Zasilanie maty może odbywać się wtedy poprzez standardową instalację 230 V, a obsługa przez włącznik światła.

  Dobór odpowiedniej maty ma tutaj duże znaczenie, ponieważ im większa będzie powierzchnia lustra, tym także większa powinna być ilość produkowanego ciepła przez matę. Warto też pamiętać o tym, że wymiary folii powinny być nieco mniejsze niż wymiary lustra. Producenci oferują maty w wielu wariantach do wyboru, dlatego można łatwo dopasować je do konkretnego lustra – nawet do dużych luster mających do około 1 metra.


  Montaż maty grzewczej pod lustrem

  Montaż maty grzewczej przeznaczonej do umieszczenia pod lustrem nie jest skomplikowany. Dużym atutem jest zastosowanie folii samoprzylepnej, która powoduje, że nie ma potrzeby prowadzenia złożonych prac z przymocowaniem maty do pionowej powierzchni.

  Należy pamiętać o tym, że prowadzi się wtedy prace z instalacją elektryczną, dlatego powinny być one wykonane przez specjalistę posiadającego uprawnienia SEP.

  Poniżej prezentujemy dokładny sposób montażu maty grzewczej pod lustrem w łazience. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta, aby prace instalacyjne przebiegały szybko i sprawnie.

  1. Przygotuj miejsce do wykonania prac montażowych. Nawierzchnia pod folię powinna być czysta i sucha – nie powinna posiadać żadnych drobinek kurzu, większych zanieczyszczeń, tłustych plam. Brak właściwego przygotowania nawierzchni może spowodować, że mata nie będzie trzymała się stabilnie nawierzchni.

  2. Odklej folię ochronną, która znajduje się na powierzchni maty grzewczej. Folię należy odklejać powoli i równomiernie, aby nie doprowadzić do uszkodzenia maty.

  3. Przyklej matę grzewczą do tylnej powierzchni lustra. W związku z tym, że mata posiada warstwę samoprzylepną, nie trzeba korzystać z żadnych dodatkowych narzędzi, które mają na celu jej zamocowanie. Wolne brzegi można dokleić klejem montażowym.

  Warto pamiętać o właściwej pozycji folii – nie powinna ona wychodzić poza obrys lustra – nie może ona zatem pokryć całej jego powierzchni.

  4. Podłączenie maty do prądu to kolejny etap prac montażowych. Folia najczęściej podłączana jest wtedy do przewodu elektrycznego w ścianie – konieczne jest zatem przygotowanie odpowiedniego otworu oraz zamontowanie puszki instalacyjnej pod lustrem. Zamontowany przy lustrze włącznik pozwoli na uruchamianie maty.

  Maty grzewcze podłączane są do standardowej instalacji elektrycznej w budynku o napięciu 230 V.

  Uwaga! W związku z tym, że prace prowadzone są wówczas z instalacją elektryczną, należy skorzystać z pomocy elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia SEP. Prowadzenie prac przez osoby bez wiedzy i uprawnień może spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia i dla życia.

  5. Ostatnim etapem prac jest dokonanie montażu lustra na ścianie. Można dokonać montażu na klej lub też zawiesić lustro na ścianie. Jako że mata jest bardzo cienka, nie będzie ona przeszkadzała w montażu lustra.

  W razie pytań i problemów z montażem zawsze warto zasięgnąć wiedzy z instrukcji montażu lub też skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem, aby uzyskać dodatkowe informacje – w ten sposób montaż może odbyć się prawidłowo.

  Ogrzewanie elektryczne może być montowane nie tylko na podłodze czy ścianie. Można je montować również na suficie.
  Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: „Ogrzewanie sufitowe elektryczne – jak działa i jakie są jego rodzaje?”.

  Podsumowanie

  Jeżeli chcesz uniknąć problemu z nadmiernie zaparowanym lustrem w łazience, w takim przypadku pomyśl o zamontowaniu specjalnej maty grzewczej pod lustro. To nowoczesne rozwiązanie dedykowane dla każdej osoby, która chciałaby korzystać ze swojej łazienki jeszcze wygodniej.

  Pracująca w technologii na podczerwień mata będzie mogła przekazywać promieniowanie na nawierzchnię lustra, powodując podwyższenie jego temperatury do bezpiecznego poziomu, gdy nie dochodzi do osadzania się na nim pary po kąpieli.

  Maty tego typu można zamontować również we własnym zakresie. Prace instalacyjne nie są skomplikowane i można wykonać je z każdym typem lustra płaskiego. Wystarczy tylko naklejenie maty z samoprzylepną warstwą do nawierzchni lustra, podłączenie jej do instalacji elektrycznej, a potem zamontowanie lustra na ścianie.