Rosnące koszty ogrzewania spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne inwestycje w tym zakresie. W kategorii ogrzewania elektrycznego do dyspozycji są różne rozwiązania – pompy ciepła, piece indukcyjne i folie grzewcze. Przyglądamy się bliżej dwóm z nich, a dokładnie ogrzewaniu indukcyjnemu oraz foliom grzewczym. Czym się różnią? Na co warto się zdecydować?
Spis treści:
- Czym jest ogrzewanie indukcyjne?
- Jak działa kocioł indukcyjny?
- Jakie zalety ma ogrzewanie indukcyjne?
- Jakie są wady ogrzewania indukcyjnego?
- Czym jest ogrzewanie na podczerwień?
- Ogrzewanie indukcyjne a ogrzewanie na podczerwień – podobieństwa i różnice
Czym jest ogrzewanie indukcyjne?
Ogrzewanie indukcyjne, stosowane w kontekście ogrzewania domu, odnosi się do metody ogrzewania pomieszczeń, która wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną do wytwarzania ciepła.
Tego rodzaju ogrzewanie bazuje na kotłach indukcyjnych, które współpracują z instalacją wodną grzewczą oraz instalacją do CWU – ciepłej wody użytkowej. Kotły te zasilane są za pomocą energii elektrycznej i dostępne są w różnych wariantach mocy. Pozwalają one na ogrzewanie wody do temperatury około 85 stopni Celsjusza.
Jak działa kocioł indukcyjny?
W kotłach indukcyjnych montowana jest cewka indukcyjna. Przez cewkę przepływa przemienny prąd elektryczny.
Gdy prąd przemienny przepływa przez cewkę, wytwarza oscylujące pole elektromagnetyczne. Pole elektromagnetyczne oddziałuje następnie wymiennikiem ciepła w formie metalowego korpusu i rdzenia.
Wytworzone ciepło jest następnie emitowane do przestrzeni mieszkalnej za pośrednictwem czynnika cieplnego w układzie grzewczym za pomocą grzejników albo podłogówki, ogrzewając wnętrze domu.
Jakie zalety ma ogrzewanie indukcyjne?
- Wydajność – kotły indukcyjne są bardzo wydajne, ponieważ wytwarzają ciepło bez względu na temperaturę na zewnątrz, co skutkuje minimalnymi stratami ciepła. Efektywność ta może prowadzić do mniejszego zużycia energii i niższych kosztów.
- Precyzyjna kontrola temperatury – ogrzewanie indukcyjne pozwala na precyzyjną kontrolę temperatury, co przekłada się na większy komfort.
- Szybkie działanie – piece indukcyjne nagrzewają się bardzo szybko, co także ma duży wpływ na komfort domowników.
- Czystsze działanie – także ogrzewanie to jest czystszym procesem w porównaniu z niektórymi innymi metodami, ponieważ nie obejmuje spalania paliw kopalnych, co oznacza mniejszą emisję i mniejszy wpływ na środowisko.
- Bezpieczeństwo – uważa się je za bezpieczniejsze niż piece z otwartym płomieniem albo piece gazowe.
Jakie są wady ogrzewania indukcyjnego?
- Wysoki koszt początkowy – koszty zakupu i instalacji pieców indukcyjnych mogą być stosunkowo wysokie w porównaniu z innymi metodami ogrzewania.
- Wymagania dotyczące zasilania – piece indukcyjne wymagają znacznej mocy elektrycznej, co w niektórych przypadkach może wymagać modernizacji infrastruktury elektrycznej.
- Ograniczenia dotyczące rozmiaru – piece te zajmują przestrzeń, dlatego trzeba uwzględnić ich wymiary przy instalacji.
Czym jest ogrzewanie na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień (IR – infrared) najczęściej ma formę folii grzewczych albo mat grzewczych, tj. w ofercie naszej firmy: folia grzewcza na podczerwień. Sprawdź m.in. ile czasu trwa montaż, jak dobrać moc folii, jak sprawdzić czy działa oraz czy jest bezpieczna.
Mogą być one montowane w podłodze, na ścianach, a nawet na sufitach. Dzięki wykorzystaniu promieniowania podczerwieni ogrzewają obiekty bezpośrednio.
Ogrzewanie indukcyjne a ogrzewanie na podczerwień – podobieństwa i różnice
Ogrzewanie indukcyjne i ogrzewanie na podczerwień to dwie różne metody ogrzewania, które mają pewne wspólne cechy, ale też wyraźne różnice.
Wspólne cechy:
1. Ogrzewanie zasilane prądem
Zarówno ogrzewanie indukcyjne, jak i ogrzewanie na podczerwień to metody ogrzewania elektrycznego, co oznacza, że do wytwarzania ciepła wykorzystują energię elektryczną. Może to być bardziej wydajne i czystsze w porównaniu do metod ogrzewania opartych na spalaniu.
2. Precyzyjna kontrola temperatury
Obie metody zapewniają precyzyjną kontrolę temperatury, dzięki czemu nadają się do zastosowań wymagających określonych zakresów temperatur. Mogą współpracować z termostatami.
3. Przyjazne dla środowiska
Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej nie przyczyniają się do powstawania smogu i zanieczyszczeń środowiska.
4. Brak przeglądów
Ogrzewanie elektryczne indukcyjne i na podczerwień nie wymaga regularnego prowadzenia przeglądów okresowych.
5. Szybka reakcja
Piece indukcyjne oraz elektryczna folia grzewcza może zapewnić szybkie nagrzewanie wnętrz.
Różnice w ogrzewaniu:
1. Mechanizm ogrzewania
Ogrzewanie indukcyjne wytwarza ciepło poprzez indukcję prądu elektrycznego. Nagrzewa wymiennik ciepła, a następnie czynnik cieplny, który dostarczany jest do grzejników lub ogrzewania podłogowego wodnego.
Z drugiej strony ogrzewanie na podczerwień emituje promieniowanie elektromagnetyczne w postaci światła podczerwonego. Promieniowanie to bezpośrednio nagrzewa powierzchnię przedmiotów lub materiałów pochłaniających energię podczerwieni. Promienniki podczerwieni z tego powodu są także używane do ogrzewania punktowego, na przykład montowane są w lustrach.
2. Efektywność
Ogrzewanie indukcyjne znane jest ze swojej wydajności. Charakteryzuje się minimalną utratą ciepła i jest energooszczędne.
Folie i maty grzewcze na podczerwień uznawane są jednak za bardziej efektywne, ponieważ opiera się na promieniowaniu, które może być pochłaniane przez otaczające obiekty.
3. Instalacja
Systemy ogrzewania indukcyjnego mogą być złożone i wymagają specjalistycznego sprzętu oraz wiedzy do instalacji i konserwacji. Montaż trwa także dłużej.
Promienniki podczerwieni są na ogół łatwiejsze w instalacji i konserwacji, dzięki czemu są łatwiej dostępne w różnych zastosowaniach. Wystarczy zamontować je pod powierzchnią podłogi czy na ścianach.
4. Koszty
Wykonanie systemu ogrzewania indukcyjnego z dobrej jakości kotłem jest sporym wydatkiem, który średnio wynosi od około 15 tysięcy złotych do nawet 30 tysięcy złotych. Są one zatem tańsze od pomp ciepła, ale nadal dość drogie.
Z kolei instalacja wykorzystująca foli grzewcze jest tańsza w realizacji, dlatego też jest łatwiej dostępna.
5. Awaryjność
Ze względu na złożoność systemu ogrzewania indukcyjnego jest on bardziej narażony na pojawianie się usterek w zestawieniu z folią grzewczą, która ma prostszą konstrukcję i nie wymaga przygotowywania całej instalacji.
Wobec tego system ogrzewana na bazie podczerwieni może być bardziej żywotny i trwalszy w porównaniu do indukcji.
6. Żywotność
Kotły indukcyjne najczęściej mogą być użytkowane przez okres około 20-30 lat. Po tym czasie dochodzi do zużycia się cewki indukcyjnej i konieczna jest wymiana urządzenia. Trzeba też pamiętać o tym, że żywotność odnosi się też do instalacji rozprowadzającej ciepło, na przykład instalacji ogrzewania podłogowego wodnego, która narażona jest na usterki.
Ogrzewanie na podczerwień w porównaniu do indukcji charakteryzuje się dłuższą żywotnością, dlatego też może ono nawet posłużyć na całe życie. Nie stosuje również rur i czynnika grzewczego, co również przekłada się na jego trwałość.
7. Podział na strefy
Elektryczna folia grzewcza pozwala na bardziej precyzyjny podział domu na strefy i kontrolę nad temperaturą, co może prowadzić do oszczędności energii poprzez ogrzewanie tylko określonych obszarów, gdy jest to potrzebne.
8. Wszechstronność
Ogrzewanie z użyciem folii promiennikowej jest elastyczne i wszechstronne, ponieważ można montować pod różnymi materiałami podłogowymi lub powierzchniami ścian albo sufitów, dzięki czemu nadaje się do ogrzewania podłogowego lub ogrzewania ściennego.
W przypadku ogrzewania indukcyjnego z piecem indukcyjnym ciepło do wnętrza przekazują grzejniki albo ogrzewanie podłogowe. Oba systemy bardzo dobrze sprawdzają się w domach energooszczędnych lub pasywnych. Więcej na temat tych domów znajdziesz w artykułach:
Podsumowując, chociaż zarówno ogrzewanie indukcyjne, jak i ogrzewanie na podczerwień to skuteczne i nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania elektrycznego, mają one różne mechanizmy i zastosowania. Ogrzewanie indukcyjne wymaga instalacji CO z użyciem grzejników albo podłogówki, natomiast ogrzewanie na podczerwień jest wszechstronne i nie wymaga ich montażu, ponieważ wystarczy zamontować folie pod podłogą, ścianami albo sufitami. Folie grzewcze mają także szereg innych korzyści, które powodują, że warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu ogrzewania domu!