Folia Grzewcza
Elektryczny System Ogrzewania Niskotemperaturowego
Folia grzewcza (czasem nazywana folia grzejna) – tani i szybki w montażu system ogrzewania dla każdego pomieszczenia.
Firma LumenProf jest dystrybutorem wiodącego producenta systemu ogrzewania opartego na folii grzewczej wykorzystującej technologię promieniowania podczerwieni. To nowoczesna, niezawodna i bezpieczna metoda grzewcza, która przeznaczona jest do domów, mieszkań, a także do wielu innych obiektów. Zapewnia przyjemne ciepło w bardzo przystępnych cenach. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych systemów ogrzewania!
Dzięki połączeniu jakości z wykorzystaniem najnowszej technologii każdy produkt oferowany przez naszą firmę spełnia niezwykle wyśrubowane normy i parametry niezbędne do zapewnienia ekonomicznego i bezpiecznego użytkowania. Naszym klientom zapewniamy kompleksową obsługę w doborze i realizacji elektrycznych systemów grzewczych bazujących na promieniowaniu podczerwonym.
Spis treści:
- Co to jest folia grzewcza?
- Budowa folii grzewczej
- Zasada działania
- Zastosowanie foli grzewczej
- Korzyści z używania folii grzewczej
- Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą?
- Specyfikacja Foli Grzewczej na podczerwień
- Przykładowa realizacja: film + zdjęcia
- Czy folia grzewcza jest ekologiczna i zdrowa?
- Formularz – wycena online
- Najczęściej zadawane pytanie
Co to jest folia grzewcza?
Folia grzewcza jest elektrycznym systemem ogrzewania niskotemperaturowego (ESON) przeznaczonym dla budynków i pomieszczeń mieszkalnych, użytku publicznego czy przemysłowych. Działają na zasadzie emisji promieniowania podczerwonego. Za pomocą promieniowania podczerwonego dochodzi do ogrzania obiektów oraz osób – nie podgrzewa się wtedy powietrza jak ma to miejsce w przypadku standardowych grzejników. Następnie nagrzane obiekty i osoby oddają ciepło do przestrzeni.
Jej wyjątkowa struktura pozwala na pracę w niemalże wszystkich warunkach, dzięki czemu jest ona rozwiązaniem wielu trudności związanych z doborem odpowiedniego systemu grzewczego.
Folie oferowane są w rolkach o różnych szerokościach – można łatwo dopasować je do każdego miejsca, a ich montaż przebiega zawsze szybko i sprawnie, ponieważ nie wymaga prac mokrych.
Budowa folii grzewczej
Na odpornej na ciepło folii PET nałożone są paski pasty grafitowej, srebra i miedzi. Grafit służy jako materiał przewodzący ciepło. Do zasilania grafitu wykorzystane są paski miedziane umieszczone po każdej stronie folii. Wykończenie wierzchnie stanowi folia Laminex.
Folie grzewcze na podczerwień są bardzo cienkie, dzięki czemu mogą być zamontowane w niemalże każdym miejscu, na przykład pod panelami podłogowymi lub za lustrem łazienkowym. Nie powodują podwyższenia posadzki przy montażu podłogowym jak w przypadku instalacji wodnych.
Sterowanie takim ogrzewaniem odbywa się za pomocą termoregulatora. Jest to sterownik montowany na ścianie. Można nim zarządzać zdalnie lub poprzez aplikację.
Zasada działania
Ciepło w folii grzewczej jest generowane za pomocą zjawiska rezystancji elektrycznej. Gdy węgiel produkuje ciepło, emitowana jest podczerwień daleka (od 3000 nm do 1 mm). Promieniowanie podczerwone nie ogrzewa powietrza bezpośrednio jak w przypadku standardowego ogrzewania – powoduje ono ogrzanie obiektów i osób, które następnie oddają ciepło do przestrzeni. Właśnie dlatego ogrzewanie wykorzystujące promieniowanie podczerwone można porównać do działania promieni słonecznych.
Takie cechy sprawiają, że nasza folia grzewcza służy jako idealne źródło ogrzewania wielu przestrzeni, w których ważny jest komfort cieplny.
Ponadto promieniowanie dalekiej podczerwieni i emitowane aniony eliminują zjawisko konwekcji, czyli cyrkulacji powietrza i kurzu, więc jest to zdrowe ogrzewanie dla alergików. Dodatkowo niwelują liczebność drobnoustrojów, zapewniając zdrowe środowisko, a ponadto zwiększają metabolizm człowieka, co wpływa na komfort życia.
Zastosowanie foli grzewczej
- Ogrzewanie PODŁOGOWE
- Ogrzewanie ŚCIENNE
- Ogrzewanie SUFITOWE
- Ogrzewanie SEGMENTOWE (podesty grzewcze)
Przykłady zastosowań: domy, mieszkania, biura, hale produkcyjne, hale sportowe, kościoły, hotele, kontenery, kioski, kampery, łodzie.
Dodatkowe zastosowanie poza budownictwem: ogrzewanie luster łazienkowych (antypara), podesty grzewcze, terraria, ciepłe stoły i szuflady.
Ogrzewanie podłogowe z użyciem folii pozwala na idealny rozkład temperatury – wyższa temperatura przy stopach, niższa przy głowie. Dzięki temu w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym możemy obniżyć temperaturę o 2°C w porównaniu do pomieszczeń z tradycyjnymi grzejnikami bez odczuwania tej zmiany – to duże oszczędności!
Folia grzewcza umożliwia obniżenie średniej temperaturę powietrza bez jednoczesnego zmniejszenia komfortu cieplnego w pomieszczeniach. To nowoczesne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić nawet do 20% energii potrzebnej na zapewnienie komfortu ciepłego w budynku.
Ponadto folia grzewcza zastosowana jako elektryczne ogrzewanie podłogowe znacząco zwiększa komfort cieplny mieszkania, domu czy biura, dodatkowo połączenie jej z inteligentnym sterowaniem umożliwia regulację każdej strefy grzewczej osobno. Sam system ogrzewania kontrolować można za pomocą Wi-Fi przez telefon lub komputer.
Korzyści z używania folii grzewczej
- Oszczędność miejsca – brak konieczności montażu standardowych grzejników.
- Swoboda aranżacji wnętrz – brak grzejników na ścianach czy podłodze to większa swoboda aranżacji wnętrz, dodatkowo ściany pozostaną czyste przez wiele lat.
- Szybki i łatwy montaż – w przypadku domu o metrażu 100 m² montaż trwa jedynie 1-2 dni. Do montażu nie trzeba prowadzić prac mokrych.
- Nagrzewanie podłogi liczone w minutach, a nie w godzinach – dzięki zastosowaniu inteligentnego systemu termoregulacji pomieszczeń (zdalne programowanie temperatury).
- brak konieczności budowy kotłowni, komina
- bardzo dobre rozwiązanie dla alergików
- bezobsługowość oraz łatwe sterowanie termoregulatoram
Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą?
Oszczędność folii grzewczych widoczna jest na kilku płaszczyznach, dlatego też warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Oszczędność w zakupie – ile kosztuje folia grzewcza w 2023r?
Za kupno folii grzewczej zapłaci się obecnie naprawdę niewiele. Cena w 2023r za jeden metr bieżący folii grzewczej to najczęściej około 40-60 złotych. Można kupić także kompletne systemy dedykowane do pomieszczeń, np. do pokoju o metrażu 12 metrów kwadratowych jest to koszt około 1,5-1,8 tysiąca złotych.
Zatem za kupno folii grzewczych oraz dodatkowych elementów przeznaczonych do wykonania instalacji nie trzeba sporo płacić.
Oszczędność w montażu – 1-2 dni bez komplikacji i stresu
Wykonanie tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania jest naprawdę bardzo dużym wydatkiem. Trzeba nie tylko przygotować kotłownię i zamontować w niej kocioł, ale także zakupić grzejniki lub wykonać instalację ogrzewania podłogowego, wymurować komin, połączyć ze sobą wszystkie elementy. To powoduje, że wykonanie centralnego ogrzewania często przekracza 30 tysięcy złotych.
Folia grzewcza nie zajmuje dodatkowego miejsca. Nie jest potrzebny komin, czy kocioł. Nie wymaga również grzejników, dzięki czemu pokoje stają się bardziej ustawne. Dodatkowo przy centralnym ogrzewaniu zawsze istnieje ryzyko ze instalacja się roszczeni i woda zaleje część domu. Folia jest bezpieczna, nawet gdy cześć foli zostanie uszkodzona mechanicznie, reszta foli działa dalej.
Montaż foli grzewczej na podczerwień jest naprawdę bardzo tani – zwykle jest to koszt paru tysięcy złotych, a cały system folii z montażem to wydatek rzędu 8-14 tysięcy złotych w zależności od metrażu budynku. Czas montażu całej instalacji zajmuje najczęściej 1-2 dni robocze. Przyjeżdżamy w wyznaczonym dniu, montujemy instalacje, sprawdzamy działanie i dajemy gwarancje. Dzięki temu spokojnie możesz wpasować montaż folii pomiędzy inne etapy budowy domu. Bez dodatkowych komplikacji i stresu.
Oszczędność z montażu – samodzielny montaż
Montaż folii grzewczej jest znacznie prostszy od instalacji CO. Większość prac można wykonać samodzielnie. Montaż polega na ułożeniu foli w wybranym miejscu, na przykład pod panelami podłogowymi, na ścianach, czy też na sufitach krytych płytami kartonowo-gipsowymi. Wymaga pewnej dlatego, poniżej kilka podstawowych kroków o których warto pamiętać:
- Przygotowanie powierzchni – powierzchnia, na której zostanie zamontowana folia grzewcza, musi być czysta, sucha i pozbawiona jakichkolwiek uszkodzeń. Należy również upewnić się, że podłoże jest odpowiednio wypoziomowane.
- Rozłożenie folii grzewczej – należy ułożyć folię grzewczą na podłodze zgodnie z instrukcją. Np. jeśli będzie to podłoga to na około 80% powierzchni. Przed montażem należy upewnić się, że folia jest odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przycięcie folii do odpowiedniej długości również jest bardzo ważne.
- Przyłączenie termostatu – jeśli folia grzewcza jest wyposażona w termostat, należy go podłączyć zgodnie z instrukcją producenta. Umieścić puszkę elektryczną z panelem sterowania w ścianie. Otwór najlepiej zrobić na wysokości włączników światła
- Połączenie kabli – należy połączyć kable folii grzewczej z zasilaczem.
- Testowanie – po zakończeniu montażu należy sprawdzić działanie systemu źródła ciepła.
Nasz firma oferuje klientom gotowe zestawy oraz przejrzystą instrukcję montażu. Oferujemy dwa ciekawe rozwiązania:
Samodzielny montaż
Pakiet StarterOPIS: .
Samodzielny montaż + Audyt
Pakiet KomfortOPIS OPIS OPIS.
Oszczędność w użytkowaniu – konkretny przykład
W końcu folie grzewcze na podczerwień są też oszczędne w eksploatacji. Wynika to z samej techniki ogrzewania na podczerwień, która bazuje na wydajnej emisji energii promieniowania podczerwonego, które następnie zamieniane jest w energię grzewczą. Starty są wtedy minimalne, a pobór energii także jest bardzo niski.
Całkowite koszty ogrzewania zależne są przy tym od wielu czynników, między innymi są to:
- Klasy energetycznej budynku. A (bardzo dobra), B (dobra), C (średnia). Im wyższa klasa, tym mniej ciepła ucieka z dom. Pamiętaj, że zużycie energii elektrycznej zależy w bardzo dużym stopniu od izolacji budynku.
- metraż budynku
- cena energii elektrycznej
- czas trwania sezonu grzewczego
Ceny związane z rocznym korzystaniem z ogrzewania foliami grzewczymi mogą wynieść nawet poniżej 1 tysiąca złotych w przypadku budynków pasywnych. Dla domów o standardowych parametrach izolacji to koszt od około 2,5 do 3 tysięcy złotych. Najwięcej będzie kosztowało ogrzewanie budynków nieocieplonych, w których taka metoda grzewcza jest najmniej opłacalna.
Konkretny przykład odpowiadający na pytanie: Ile kosztuje ogrzewanie domu folią grzewczą w 2023?
Średnie zużycie prądu dla domu 100m2, klasa energetyczna B to ok. 4500kWh. Przyjmując aktualną stawkę na 2023r za prąd: 1kWh = 0,69 zł (dla odbiorców indywidualnych). Koszt ogrzewania folią grzewczą wynosi więc ok. 3100zł rocznie. Termostat programowalny podnosi efektywność pracy całego systemu i obniża zużycie energii o średnio 20%. Mamy wtedy 3600kWh co daje nam koszt ok 2500zł rocznie.
Aby zmniejszyć koszty eksploatacji, warto także pomyśleć o montażu instalacji fotowoltaicznej, która może dostarczać prąd potrzebny do ogrzewania.
Specyfikacja Foli Grzewczej na podczerwień
Model | Powierzchnia | Wymiary maty | Moc [m2] | Moc maty | Ohms | Napięcie |
---|---|---|---|---|---|---|
LP-MG-150-05 | 0,5 | 0,5 x 1 | 150 | 75 | 705 | 230V |
LP-MG-150-10 | 1 | 0,5 x 2 | 150 | 150 | 352 | 230V |
LP-MG-150-15 | 1,5 | 0,5 x 3 | 150 | 225 | 235 | 230V |
LP-MG-150-20 | 2 | 0,5 x 4 | 150 | 300 | 176 | 230V |
LP-MG-150-25 | 2,5 | 0,5 x 5 | 150 | 375 | 141 | 230V |
LP-MG-150-30 | 3 | 0,5 x 6 | 150 | 450 | 117 | 230V |
LP-MG-150-35 | 3,5 | 0,5 x 7 | 150 | 525 | 100 | 230V |
LP-MG-150-40 | 4 | 0,5 x 8 | 150 | 600 | 88 | 230V |
LP-MG-150-45 | 4,5 | 0,5 x 9 | 150 | 675 | 77 | 230V |
LP-MG-150-50 | 5 | 0,5 x 10 | 150 | 750 | 70 | 230V |
LP-MG-150-60 | 6 | 0,5 x 12 | 150 | 900 | 58 | 230V |
LP-MG-150-70 | 7 | 0,5 x 14 | 150 | 1050 | 50 | 230V |
LP-MG-150-80 | 8 | 0,5 x 16 | 150 | 1200 | 44 | 230V |
LP-MG-150-90 | 9 | 0,5 x 18 | 150 | 1350 | 39 | 230V |
LP-MG-150-100 | 10 | 0,5 x 20 | 150 | 1500 | 35 | 230V |
LP-MG-150-120 | 12 | 0,5 x 24 | 150 | 1800 | 28 | 230V |
LP-MG-150-150 | 15 | 0,5 x 30 | 150 | 2250 | 23 | 230V |
Przykładowa realizacja: film + zdjęcia
Folie grzewcze oraz maty grzewcze położone w domku jednorodzinnym o powierzchni 100m². Dom jest w stanie surowym.
Film
Galeria zdjęć
Zapraszamy do obejrzenia naszych pozostałych realizacji. Portfolio obejmuje: domki jednorodzinne, domki piętrowe, kamienice i kościoły.
Czy folia grzewcza jest ekologiczna i zdrowa?
Folia grzewcza jest zdrową metodą ogrzewania. Emituje aniony i dalekie promieniowanie podczerwone, co sprzyja eliminacji drobnoustrojów, w tym bakterii, pleśni i grzybów, a także redukuje brzydkie zapachy.
Ogrzewanie elektryczne bazujące na folii nie generuje intensywnego ruchu powietrza unoszącego kurz, co ma miejsce w przypadku konwekcyjnych systemów grzewczych. Folie to ogrzewanie powierzchniowe niskotemperaturowe – temperatura powierzchni grzewczych nie jest wyższa niż temperatura człowieka i jest zbliżona do temperatury powietrza. Dostarcza ciepło na całej powierzchni, bardzo powoli unosząc je do góry. Nie wysusza dróg oddechowych i spojówek oczu, dzięki temu stanowi idealny wybór dla astmatyków i alergików.
BRAK INSTALACJI HYDRAULICZNEJ + BRAK KOTŁA NIEZBĘDNEGO DLA INSTALACJI WODNEJ = BRAK KOTŁOWNI
- Brak potrzeby wykonania systemu kominowego.
- Mniejsze koszty – brak corocznych przeglądów serwisowych kotła.
- Niskie koszty wykonania i eksploatacji.
- Bezinwazyjny montaż.
- Długi okres gwarancji – 10-30 lat.
Najczęściej zadawane pytanie
Ile czasu trwa montaż foli grzewczej?
Montaż foli grzewczej i mat grzewczych trwa bardzo krótki. Przykładowo, dla domu o powierzchni około 100 m², nasza ekipa wykonuje pełny montaż ze sprawdzeniem w 1-2 dni robocze.
Jak dobrać moc foli grzewczej?
Najlepiej pod podłogi drewniane i panele zastosować folie o mocy 60-80 W/m², a na ścianach folie o mocy 140 W/m² lub wyższej. Dla montażu na suficie zalecana jest wyższa moc, np. 220 W/m². Pamiętaj, że dokładny dobór odpowiedniej mocy folii grzewczej zależy od: rodzaju podłogi, miejsca montażu, klasy energetycznej budynku i wielkość pomieszczenia.
Czy folia grzewcza jest bezpieczna?
Tak, folia grzewcza jest bezpieczna. Podczas instalacji należy zwrócić uwagę na to, aby przecinać folii grzewczej w miejscu do tego przeznaczonych, w przeciwnym wypadku można trwale uszkodzić folii grzewczej. Po montażu należy przeprowadzić test całej instalacji.
Jakie są opinie o folii grzewczej?
Formularz – wycena online
Nasza firma LumenProf z Lublina specjalizuje się w ogrzewaniu elektrycznym wykorzystującym folie grzewcze. Zachęcamy do skontaktowania się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące naszej oferty. Będziemy mogli bliżej zaprezentować dostępne u nas rozwiązania, wykonać indywidualne kalkulacje i dopasować najlepszą metodę grzewczą spełniającą Twoje wymagania.