Przejdź do treści

Ogrzewanie elektryczne domu energooszczędnego

    dom energooszczędny ogrzewanie prądem

    Ogrzewanie w domu energooszczędnym związane jest z niższymi kosztami niż ogrzewanie w domach wybudowanych tradycyjnymi technologiami. Stąd też w tego typu budynkach można zastosować zróżnicowane źródła ciepła. Wśród nich dostępny jest prąd, który pozwala na ogrzewanie wygodne i bezobsługowe. Jakie rozwiązania grzewcze stosuje się w domach energooszczędnych? Czy grzanie prądem jest wtedy opłacalne?

    Dom energooszczędny – jakie ogrzewanie wybrać?

    Inwestorzy decydujący się na wybudowanie domu energooszczędnego mają do dyspozycji szeroką gamę różnych systemów grzewczych. Co ważne, w przypadku takiej technologii budowlanej istnieje także możliwość wykorzystania tych, które w budownictwie tradycyjnym spowodowałyby znaczne rachunki.

    Najczęściej do ogrzewani domów energooszczędnych stosuje się poniższe źródła ciepła:

    • kotły gazowe
    • pompy ciepła – więcej informacji
    • ogrzewanie elektryczne

    Wśród powyższych wariantów na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie prądem. Chociaż jest ono często kojarzone jako najdroższa metoda grzewcza, to jednak w budynkach niskoenergetycznych pozwala na uzyskanie naprawdę niskich rachunków, co wynika z ich obniżonego zapotrzebowania na energię cieplną.

    Ogrzewanie elektryczne domu energooszczędnego

    Do elektrycznego ogrzewania budynku konieczny jest prąd. To medium, które standardowo doprowadzane jest do każdego domu jednorodzinnego, a także jest dostępne praktycznie stale – przerwy w dostawach zdarzają się już niezmiernie rzadko.

    Wykonanie instalacji ogrzewania elektrycznego jest przy tym bardzo proste, co również przekłada się na niższe koszty wstępne, na przykład w porównaniu z kosztami wykonania instalacji centralnego ogrzewania z użyciem tradycyjnych grzejników.

    Warto też wskazać, że dużym atutem ogrzewania elektrycznego jest możliwość stosowania różnych rozwiązań technologicznych, w tym między innymi ogrzewania podłogowego, ściennego. Ogrzewanie to może być też wspomagane za pomocą fotowoltaiki – przydomowej elektrowni, która pozyskuje prąd z promieniowania słonecznego.

    Stąd wynika coraz większe zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym montowanym w budynkach energooszczędnych, w tym także pasywnych.

    Zalety ogrzewania elektrycznego:

    • niski koszt – w przypadku budynków energooszczędnych ogrzewanie elektryczne może być bardzo tanie, ponieważ mają one niskie zapotrzebowanie na energię cieplną
    • wysoka efektywność – za pomocą nowoczesnych systemów ogrzewania elektrycznego można osiągnąć wysoki poziom efektywności ogrzewania
    • bezobsługowość – dom ogrzewa się sam, nie ma potrzeby dostarczania paliwa, usuwania popiołu, doglądania kotła
    • oszczędność miejsca – nie ma potrzeby montowania pieców zajmujących dużo miejsca, dodatkowo instalacja może być wykonana także jako podłogowa
    • przyjazne dla alergików – ogrzewanie elektryczne jest przyjazne dla osób doświadczających alergii wziewnych
    • wysoki stopień bezpieczeństwa – za pomocą nowoczesnych instalacji można uzyskać maksymalną ochronę przed niebezpieczeństwem, w tym przed pożarami, wybuchami
    • współpraca z inteligentnymi systemami typu smart home – dzięki temu można jeszcze łatwiej zarządzać systemem grzewczym w swoim domu
    • współpraca z fotowoltaiką – dzięki temu produkuje się prąd z energii promieniowania słonecznego, który może być wykorzystany do zasilania systemu grzewczego

    Te wszystkie zalety powodują, że ogrzewanie prądem jest coraz popularniejsze – szacuje się, że w przyszłości będzie ono jednym z głównych sposobów ogrzewania budynków. Już teraz mówi się o całkowitej rezygnacji z nieodnawialnych źródeł energii, do których zalicza się nie tylko węgiel, ale również gaz.

    Metody ogrzewania elektrycznego

    Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego o energooszczędnej konstrukcji może być prowadzone na bazie różnych technologii. Warto zatem zapoznać się z nimi bliżej.

    podgrzewanie podłogowe elektryczne

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe

    Aktualnie cieszy się największym zainteresowaniem. Bazuje ono głównie na wykorzystaniu mat lub folii grzejnych, które umieszczane są po powierzchnią podłogi. Zapewniają bardzo dobrą akumulację ciepłą i pozwalają na skuteczne i komfortowe ogrzewanie pomieszczeń.

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykonane w praktycznie każdym pomieszczeniu, w tym także w łazience. Na matach i foliach grzewczych umieszcza się panele podłogowe albo płytki ceramiczne.

    Folie i maty można montować też ściennie, a nawet sufitowo.

    Piece akumulacyjne

    To rodzaj grzejników, które służą do gromadzenia, czyli akumulowania ciepła i oddają je następnie do otoczenia. Najczęściej stosowane są one w tańszych taryfach za prąd – w ciągu dnia i nocą, aby dzięki temu zmniejszyć koszty eksploatacji.

    Elektryczne grzejniki ścienne

    Rodzaj grzejników o prostej konstrukcji, które umieszczane są na ścianach albo alternatywnie na podłodze. Bardzo popularne są także grzejniki drabinkowe, które wykorzystywane są głównie w łazienkach.

    Ogrzewanie na podczerwień

    To jedna z technologii, która pozwala na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej. Polega na wykorzystaniu zjawiska podczerwieni – infrared, czyli IR, które powoduje ogrzewanie znajdujących się w budynku przedmiotów i materiałów, a nie samego powietrza. Montuje się specjalne promienniki podczerwieni.

    Ogrzewanie elektryczne domu i fotowoltaika – udany duet

    Aby korzystnie z ogrzewania elektrycznego było w domu energooszczędnym jeszcze tańsze, warto połączyć je z fotowoltaiką, czyli z instalacją służącą do produkowania prądu z promieniowania słonecznego. Bazuje ona na panelach fotowoltaicznych, które umieszczane są najczęściej na dachu budynku.

    Fotowoltaika w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym tworzy udany duet. Co ważne, działa ona również w okresie jesienno-zimowym, czyli w okresie grzewczym. Po podłączeniu do instalacji energetycznej pozwala również na odsprzedawanie nadmiaru niewykorzystanej energii do sieci, a następnie na jej odbiór. W rezultacie można uzyskać bardzo niski poziom rachunków za prąd.

    Podsumowanie

    Nowoczesne ogrzewanie elektryczne domu to bardzo dobry wybór do domów energooszczędnych. Dzięki zredukowaniu zapotrzebowania na ciepło w budynkach niskoenergetycznych oraz dodatkowemu zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej można uzyskać maksymalną efektywność ogrzewania prądem w połączeniu z komfortem oraz niskimi rachunkami.