Ogrzewanie elektryczne domu energooszczędnego

dom energooszczędny ogrzewanie prądem

Ogrzewanie w domu energooszczędnym związane jest z niższymi kosztami niż ogrzewanie w domach wybudowanych tradycyjnymi technologiami. Stąd też w tego typu budynkach można zastosować zróżnicowane źródła ciepła. Wśród nich dostępny jest prąd, który pozwala na ogrzewanie wygodne i bezobsługowe. Jakie rozwiązania grzewcze stosuje się w domach energooszczędnych? Czy grzanie prądem jest wtedy opłacalne?

Dom energooszczędny – jakie ogrzewanie wybrać?

Inwestorzy decydujący się na wybudowanie domu energooszczędnego mają do dyspozycji szeroką gamę różnych systemów grzewczych. Co ważne, w przypadku takiej technologii budowlanej istnieje także możliwość wykorzystania tych, które w budownictwie tradycyjnym spowodowałyby znaczne rachunki.

Najczęściej do ogrzewani domów energooszczędnych stosuje się poniższe źródła ciepła:

 • kotły gazowe
 • pompy ciepła – więcej informacji tutaj >>
 • ogrzewanie elektryczne

Wśród powyższych wariantów na szczególną uwagę zasługuje ogrzewanie prądem. Chociaż jest ono często kojarzone jako najdroższa metoda grzewcza, to jednak w budynkach niskoenergetycznych pozwala na uzyskanie naprawdę niskich rachunków, co wynika z ich obniżonego zapotrzebowania na energię cieplną.

Ogrzewanie elektryczne domu energooszczędnego

Do elektrycznego ogrzewania budynku konieczny jest prąd. To medium, które standardowo doprowadzane jest do każdego domu jednorodzinnego, a także jest dostępne praktycznie stale – przerwy w dostawach zdarzają się już niezmiernie rzadko.

Wykonanie instalacji ogrzewania elektrycznego jest przy tym bardzo proste, co również przekłada się na niższe koszty wstępne, na przykład w porównaniu z kosztami wykonania instalacji centralnego ogrzewania z użyciem tradycyjnych grzejników.

Warto też wskazać, że dużym atutem ogrzewania elektrycznego jest możliwość stosowania różnych rozwiązań technologicznych, w tym między innymi ogrzewania podłogowego, ściennego. Ogrzewanie to może być też wspomagane za pomocą fotowoltaiki – przydomowej elektrowni, która pozyskuje prąd z promieniowania słonecznego.

Stąd wynika coraz większe zainteresowanie ogrzewaniem elektrycznym montowanym w budynkach energooszczędnych, w tym także pasywnych.

Zalety ogrzewania elektrycznego:

 • niski koszt – w przypadku budynków energooszczędnych ogrzewanie elektryczne może być bardzo tanie, ponieważ mają one niskie zapotrzebowanie na energię cieplną
 • wysoka efektywność – za pomocą nowoczesnych systemów ogrzewania elektrycznego można osiągnąć wysoki poziom efektywności ogrzewania
 • bezobsługowość – dom ogrzewa się sam, nie ma potrzeby dostarczania paliwa, usuwania popiołu, doglądania kotła
 • oszczędność miejsca – nie ma potrzeby montowania pieców zajmujących dużo miejsca, dodatkowo instalacja może być wykonana także jako podłogowa
 • przyjazne dla alergików – ogrzewanie elektryczne jest przyjazne dla osób doświadczających alergii wziewnych
 • wysoki stopień bezpieczeństwa – za pomocą nowoczesnych instalacji można uzyskać maksymalną ochronę przed niebezpieczeństwem, w tym przed pożarami, wybuchami
 • współpraca z inteligentnymi systemami typu smart home – dzięki temu można jeszcze łatwiej zarządzać systemem grzewczym w swoim domu
 • współpraca z fotowoltaiką – dzięki temu produkuje się prąd z energii promieniowania słonecznego, który może być wykorzystany do zasilania systemu grzewczego

Te wszystkie zalety powodują, że ogrzewanie prądem jest coraz popularniejsze – szacuje się, że w przyszłości będzie ono jednym z głównych sposobów ogrzewania budynków. Już teraz mówi się o całkowitej rezygnacji z nieodnawialnych źródeł energii, do których zalicza się nie tylko węgiel, ale również gaz.

Metody ogrzewania elektrycznego

Ogrzewanie elektryczne domu jednorodzinnego o energooszczędnej konstrukcji może być prowadzone na bazie różnych technologii. Warto zatem zapoznać się z nimi bliżej.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Aktualnie cieszy się największym zainteresowaniem. Bazuje ono głównie na wykorzystaniu mat lub folii grzejnych, które umieszczane są po powierzchnią podłogi. Zapewniają bardzo dobrą akumulację ciepłą i pozwalają na skuteczne i komfortowe ogrzewanie pomieszczeń.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykonane w praktycznie każdym pomieszczeniu, w tym także w łazience. Na matach i foliach grzewczych umieszcza się panele podłogowe albo płytki ceramiczne.

Folie i maty można montować też ściennie, a nawet sufitowo.

Piece akumulacyjne

To rodzaj grzejników, które służą do gromadzenia, czyli akumulowania ciepła i oddają je następnie do otoczenia. Najczęściej stosowane są one w tańszych taryfach za prąd – w ciągu dnia i nocą, aby dzięki temu zmniejszyć koszty eksploatacji.

Elektryczne grzejniki ścienne

Rodzaj grzejników o prostej konstrukcji, które umieszczane są na ścianach albo alternatywnie na podłodze. Bardzo popularne są także grzejniki drabinkowe, które wykorzystywane są głównie w łazienkach.

Ogrzewanie na podczerwień

To jedna z technologii, która pozwala na efektywne wykorzystanie energii elektrycznej. Polega na wykorzystaniu zjawiska podczerwieni – infrared, czyli IR, które powoduje ogrzewanie znajdujących się w budynku przedmiotów i materiałów, a nie samego powietrza. Montuje się specjalne promienniki podczerwieni.

Ogrzewanie elektryczne domu i fotowoltaika – udany duet

Aby korzystnie z ogrzewania elektrycznego było w domu energooszczędnym jeszcze tańsze, warto połączyć je z fotowoltaiką, czyli z instalacją służącą do produkowania prądu z promieniowania słonecznego. Bazuje ona na panelach fotowoltaicznych, które umieszczane są najczęściej na dachu budynku.

Fotowoltaika w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym tworzy udany duet. Co ważne, działa ona również w okresie jesienno-zimowym, czyli w okresie grzewczym. Po podłączeniu do instalacji energetycznej pozwala również na odsprzedawanie nadmiaru niewykorzystanej energii do sieci, a następnie na jej odbiór. W rezultacie można uzyskać bardzo niski poziom rachunków za prąd.

Podsumowanie

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne domu to bardzo dobry wybór do domów energooszczędnych. Dzięki zredukowaniu zapotrzebowania na ciepło w budynkach niskoenergetycznych oraz dodatkowemu zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej można uzyskać maksymalną efektywność ogrzewania prądem w połączeniu z komfortem oraz niskimi rachunkami.