Aby dom pozwalał na uzyskanie maksymalnych oszczędności, musi być odpowiednio izolowany. Właśnie dlatego domy energooszczędne oraz domy pasywne są wykańczane z użyciem odpowiednich materiałów termoizolacyjnych. Jakie z nich najczęściej stosowane są w budownictwie niskoenergetycznym?
Budowa domu energooszczędnego
Domy energooszczędne muszą spełniać określone wymagania, aby rzeczywiście mogły one zapewnić maksymalną ochronę przed ucieczką ciepłą. Stąd też budowa domu energooszczędnego różni się od domu w technologii tradycyjnych.
Duże znaczenie dla energooszczędności budynku ma jego termoizolacja. Jest ona kluczowa dla zmniejszenia strat cieplnych, do których dochodzi podczas użytkowania budynków. Właściwa izolacja powoduje, że budynek traci mniej nawet od 30% do 50% energii cieplnej, co przekłada się na realne oszczędności w jego użytkowaniu.
Izolacja domu energooszczędnego pozwalająca na zredukowanie strat cieplnych:
- izolacja ścian
- izolacja dachu, stropu, stropodachu
- izolacja podłóg
- izolacja stolarki okiennej
- izolacja stolarki drzwiowej
Domy energooszczędne – zapotrzebowanie na ciepło
Według obowiązujących norm zapotrzebowanie na ciepło w budynkach energooszczędnych plasuje się na poziomie 30-40 kWh/(m2rok). To nawet trzykrotnie mniej niż w przypadku budynków o technologii tradycyjnej.
Tak niski poziom zapotrzebowania na ciepło powoduje, że korzystanie z domów energooszczędnych jest również tak tanie.
Materiały izolacyjne dla domów energooszczędnych – normy
Materiały stosowane do izolacji domów energooszczędnych muszą spełniać określone wymagania pod kątem prawa budowlanego. Wskazuje ono na normy odnoszące się do maksymalnej wartości współczynnika U, czyli współczynnika przenikania ciepła.
Budując dom energooszczędny, należy zatem wybierać materiały energooszczędne, które pozwalają na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Zastosowanie ma standard energetyczny WT 2021.
Normy dla domu energooszczędnego – maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/(m2*K)]:
- dla ścian zewnętrznych: <=0,20
- dla dachów, stropów i stropodachów: 0,15 – 0,20
- dla podłóg na gruncie: 0,15 – 0,20
- dla okien (z wyjątkiem połaciowych): 0,80-1,00
- dla okien połaciowych: 0,20 – 0,30
- dla drzwi zewnętrznych: 0,80 – 1,00
Ściany w domach energooszczędnych
Aby ograniczyć straty cieplne w domu energooszczędnym, stosowane są odpowiednie konstrukcje ścian o wysokiej izolacyjności termicznej. Nie ma przy tym jednej, najlepszej technologii, dlatego też inwestorzy decydują się na różne rozwiązania, między innymi domy o konstrukcji murowanej, szkieletowej czy modułowej.
Najczęściej ściany wznosi się jako dwuwarstwowe lub nawet trzywarstwowe. Są one budowane głównie z materiałów jak beton komórkowy, silikat, ceramika, a także elementy keramzytobetonowe, płyty warstwowe, drewno warstwowe oraz bale. Z zewnątrz ściana może być także wykończona materiałami jak deski drewniane czy kształtki z kruszyw mineralnych.
Izolacja ścian zewnętrznych prowadzona jest najczęściej z użyciem poniższych materiałów:
- wełna mineralna
- płyty styropianowe
Przy wyborze odpowiednich materiałów dociepleniowych kluczowe jest sprawdzanie ich współczynnika przewodzenia ciepła, który powinien być jak najniższy. Dzięki temu można również uzyskać jak najlepszy efekt termoizolacji.
Zarówno wełna mineralna, jak i płyty styropianowe mają swoje zalety i wady, wobec tego inwestor powinien wziąć je pod uwagę przy wybieraniu najlepszych materiałów izolacyjnych do swojego budynku.
Izolacja z wełny mineralnej
Wełna mineralna jest rodzajem naturalnego surowca, który powstaje ze skał bazaltowych albo szkła. Jest ona wytwarzana na bazie skomplikowanego procesu wykorzystującego bardzo wysokie temperatury dochodzące do 1400 stopni Celsjusza. W efekcie powstaje materiał przypominający swoim wyglądem wełnę – składa się z cienkich włókien o wysokiej sprężystości. Wełna mineralna jest oferowana w formie mat, płyt oraz granulatów.
Pod względem swojego stopnia izolacyjności termicznej wełna mineralna jest w stanie zapewnić bardzo korzystny współczynnik przenikania ciepła. Co więcej, wełna mineralna osiąga taki sam stopień izolacyjności jak styropian przy zastosowaniu cieńszej warstwy.
Dodatkowym atutem wełny mineralnej jest jej oddychalność, dlatego też pozwala ona na uzyskanie naturalnego efektu cyrkulacji powietrza. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ma ona pochodzenie naturalne.
Wśród głównych wad wełny mineralnej znajdują się głównie jej wysoka wrażliwość na wilgoć, dlatego też termoizolacja musi być wykonana bardzo dokładnie, a także spory ciężar oraz wyższa cena o styropianu.
Izolacja z płyt styropianowych
Drugi sposób, aby uzyskać właściwy stopień izolacji w budynku energooszczędnym, to zastosowanie płyt styropianowych. Są one wybierane najczęściej, ponieważ wyróżniają się niższą ceną i równie dobrymi parametrami termoizolacji jak wełna mineralna.
Styropian, który ma formę lekkich płyt wykonanych z połączonych ze sobą kuleczek polistyrenu, jest bardzo ciepły, odporny na wilgoć, a także łatwy w montażu. Można także pokrywać go za pomocą tynków akrylowych, które z kolei nie nadają się do stosowania razem z wełną mineralną.
Głównym minusem jest dość duża grubość płyt styropianowych rekomendowanych do zastosowania w budynkach energooszczędnych. Zazwyczaj jednak nie stanowi ona problemu w nowym budownictwie, co pozwala na uzyskanie wysokiego stopnia izolacyjności bez ponoszenia wysokich kosztów.
Podsumowanie
W domu energooszczędnym bardzo duże znaczenie ma właściwa izolacja ścian oraz reszty konstrukcji – dachu, podłogi, stolarki okiennej i drzwiowej. Tylko wtedy można uzyskać maksymalną ochronę przed ucieczką ciepła, co jest naczelnym celem w budownictwie niskoenergetycznym.
Aby dom wyróżniał się właściwymi parametrami termoizolacji, konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów budowlanych o niskim współczynniku przewodzenia ciepła U. Normy określają dokładne parametry tego typu materiałów, aby budynek rzeczywiście mógł być energooszczędny.
W przypadku docieplania ścian normy spełniają dwa popularne materiały – styropian oraz wełna mineralna. Wśród nich najczęściej stosuje się styropian ze względu na jego przystępną cenę.
Zastanawiasz się jakie parametry posiada wybudowany dom energooszczy. Sprawdź:
„Dom energooszczędny: jakie parametry posiada?”