Przejdź do treści

Dom energooszczędny bez wentylacji mechanicznej – ABC wiedzy

    Dom energooszczędny bez wentylacji mechanicznej wnętrze

    Budowa domu jest wyzwaniem, któremu warto stawić czoła na bazie nowoczesnych, energooszczędnych technologii. Obecnie, aby wznieść dom o niskim współczynniku zapotrzebowania na ciepło, nie trzeba również przeznaczać na ten cel sporej sumy. W tym artykule chcemy skupić się na jednej z ważnych kwestii związanej z budową domu energooszczędnego – wentylacji mechanicznej. Sprawdź nasze porady!

    Dom energooszczędny – co to jest?

    Domy energooszczędne cieszą się dzisiaj coraz większym powodzeniem. Na ich budowę decyduje się wiele osób, którym zależy na uzyskaniu maksymalnych oszczędności związanych z utrzymaniem budynku.

    Budynek energooszczędny, inaczej określany również jako niskoenergetyczny, jest rodzajem budynku o obniżonym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Podczas gdy tradycyjny dom potrzebuje rocznie nawet około 120 kWh/(m2rok), w przypadku budynków energooszczędnych zapotrzebowanie to plasuje się na poziomie kilkukrotnie niższym – około 30-40 kWh/(m2rok). Jeszcze niższe parametry mają domy pasywne – tutaj jest to jedynie około 15 kWh/(m2rok).

    Tak niskie zapotrzebowanie na ciepło w domach energooszczędnych jest efektem ich konstrukcji oraz zastosowanych rozwiązań instalacyjnych. W rezultacie możliwe jest znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania, a także obniżenie rachunków. Dzięki temu budynek jest też bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

    Wybrane rozwiązania stosowane w domach energooszczędnych:

    • zwarta bryła
    • szczelna izolacja
    • ciepłe drzwi i okna
    • okna ulokowane od części południowej
    • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja
    • systemy wykorzystujące OZE – fotowoltaika, pompy ciepła i inne

    Wentylacja domu – rodzaje

    Jednym z ważnych elementów wpływających na energooszczędność budynków jest wentylacja. Pod tym pojęciem znajduje się wymiana powietrza następująca pomiędzy budynkiem a jego otoczeniem. W efekcie korzystanie z budynku dobrze wentylowanego jest komfortowe i zdrowe, ponieważ zapobiega pojawieniu się zawilgocenia, zagrzybienia pomieszczeń.

    Wentylacja dzielona jest na kilka kategorii:

    • wentylacja naturalna – prowadzona poprzez otwieranie okien i drzwi w budynku
    • wentylacja grawitacyjna – odbywa się naturalnie na bazie różnic w ciśnieniu pomiędzy budynkiem a jego otoczeniem
    • wentylacja mechaniczna – wspomagana za pomocą odpowiednich urządzeń wprawiających powietrze w ruch
    • wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją – rodzaj wentylacji mechanicznej, w której stosuje się urządzenie odzyskujące ciepło z powietrza wywiewanego z budynku

    Każdy z powyższych typów wentylacji ma swoje zalety i wady. Jaka z nich sprawdzi się w domach energooszczędnych?

    Wentylacja w domu energooszczędnym

    W domach energooszczędnych priorytetem jest uzyskanie jak najniższych strat cieplnych. W związku z tym duże znaczenie ma wtedy także odpowiednia wentylacja.

    Warto podkreślić, że zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, czyli bazującej na kanałach wentylacyjnych wyprowadzonych bezpośrednio na zewnątrz budynku, może powodować straty cieplne na poziomie od 30% do nawet 50%. Wobec tego budynki energooszczędne nie powinny być wyposażone jedynie w wentylację grawitacyjną, gdyż wtedy po prostu nie są one w stanie utrzymać swojego niskiego zapotrzebowania na energię na odpowiednim poziomie.

    Stąd też w budynkach energooszczędnych stosuje się najczęściej wentylację mechaniczną wyposażoną w centralę do rekuperacji. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie optymalnych oszczędności cieplnych, ponieważ ciepło z wnętrza jest odzyskiwane poprzez proces rekuperacji.

    Rekuperacja, która wspomagana jest przez systemy wentylacji mechanicznej, pozwala na zmniejszenie strat cieplnych i zredukowanie zapotrzebowania budynku na ciepło. W rezultacie pozwala także na znaczne zredukowanie kosztów ogrzewania.

    Co ważne rekuperacja jest korzystna zarówno w okresie zimy, jak i lata. Zapobiega stratom cieplnym, zapewniając właściwy poziom komfortu dla domowników, ale również może wspomagać ochładzanie wnętrz wtedy, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura.

    Rekomendacje dla wentylacji w budynkach niskoenergetycznych:

    • w budynkach energooszczędnych – wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła o sprawności min. 85%
    • w budynkach pasywnych – wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła o sprawności min. 90%

    Dodatkowo stosowane są także inne rozwiązania, między innymi gruntowe wymienniki ciepła (GWC), które również pozwalają na uzyskanie dobrych efektów pod kątem ogrzewania oraz wentylacji budynków energooszczędnych.

    Czy dom energooszczędny musi być wyposażony we wentylację mechaniczną?

    Zasadniczo istnieje możliwość wybudowania domu energooszczędnego bez wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji i wykorzystanie jedynie wentylacji grawitacyjnej. Takie rozwiązania spotykane są głównie w najmniejszych budynkach energooszczędnych. Również pojawia się tutaj dodatkowa kwestia opłacalności inwestycji, gdyż montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest dość wysokim wydatkiem, który w przypadku mniejszych metraży nie zwraca się szybko.

    Należy jednak pamiętać o tym, że wykorzystanie wentylacji mechanicznej oraz rekuperacji ma kluczowe znaczenie dla uzyskania optymalnych efektów w oszczędzaniu energii cieplnej. Stąd też tego typu inwestycja jest rekomendowana przez specjalistów.

    Dom energooszczędny bez wentylacji mechanicznej

    Aby wybudować dom energooszczędny bez wentylacji mechanicznej, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby jego wentylacja naturalna i grawitacyjna pozwalały na zminimalizowanie strat cieplnych. Ważny jest zatem właściwy projekt budynku oraz dodatkowo odpowiednia jego eksploatacja.

    Kluczowe jest w tym przypadku właściwe sterowanie ogrzewaniem tego typu, co jest możliwe za pomocą odpowiednich systemów otwierania i zamykania przesłon, a tym samym umożliwia zredukowanie strat cieplnych.

    Przy domach energooszczędnych bardzo dobrze sprawdzają się grzejniki ścienne elektryczne i grzejniki podłogowe elektryczne

    Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi produktami:

    Podsumowanie

    W domach energooszczędnych oraz w domach pasywnych rekomenduje się montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli wentylacji wykorzystującej efekt rekuperacji. Na jej podstawie można odzyskiwać ciepło z powietrza, jakie wyprowadzane jest poza budynek. W rezultacie można zredukować straty cieplne i zadbać o niski koszt związany z eksploatacją domu niskoenergetycznego.

    Warto jednak zaznaczyć, że dom energooszczędny można również wybudować bez wentylacji mechanicznej.